Pages Navigation Menu

Ziarno prawdy Zygmunta Miłoszewskiego – recenzja

Zygmunt Miłoszewski (ur. 8 maja 1976 r. w Warszawie) to obecnie jeden z najpopularniejszych autorów w Polsce. Warto dodać, że autor kryminałów – gatunku, który dopiero od niedawna cieszy się popularnością wśród szerszego grona polskich czytelników.

Miłoszewski zaczynał jako dziennikarz w „Super Expresie” gdzie specjalizował się w relacjonowaniu procesów sądowych. Wiedza wówczas zdobyta na pewno przydała się podczas tworzenia tak nietuzinkowej postaci, jaką jest Teodor Szacki – aspołeczny, bezkompromisowy, poświęcający się pracy prokurator. Jednocześnie jest to postać pełna sprzeczności. Z jednej strony twardy facet niedoceniający tego, co ma dopóki tego nie straci. Z drugiej tęskniący za domowym ogniskiem ojciec i były mąż.

Ziarno prawdy w Księgarnia.pwn.pl

Ziarno prawdy

„Ziarno prawdy” to druga książka, w której Szacki jest głównym bohaterem. Wraz z nim przenosimy się z Warszawy do malowniczego Sandomierza i prawie natychmiast zostajemy wciągnięci w wyjątkowo trudne śledztwo. W brutalny sposób zostaje zabita miejscowa nauczycielka. Szanowana i powszechnie lubiana żona radnego zostaje znaleziona  z podciętym gardłem. Na miejscu zbrodni zostaje znaleziony zabytkowy, ostry nóż służący niegdyś do rytualnego uboju zwierząt. Czyżby morderca specjalnie go zostawił? Następne zabójstwo nasuwa kolejne pytania, czy obie zbrodnie mają coś wspólnego z legendą o krwi i antysemityzmem? Wszak Sandomierz ma w swojej historii „czarną kartę.” Na dodatek lokalne media, publikując kolejne doniesienia podsycają atmosferę lęku i nienawiści. Szacki, nie dość, że musi prowadzić skomplikowane śledztwo, usiłuje również nie doprowadzić do zamieszek na tle rasowym i zapobiec rozlewającej się fali paniki. Zakończenie, jak to w kryminałach bywa, jest zaskakujące.

„Ziarno prawdy” to porządnie napisana powieść kryminalna, z ciekawą intrygą, nawiązaniem do wciąż trudnych momentów naszej historii a także ze świetnymi postaciami, nad którymi bezsprzecznie króluje prokurator Szacki. No i oczywiście plus piękny i tajemniczy Sandomierz w tle. Miłośnicy gatunku będą zachwyceni.

Zygmunt Miłoszewski „Ziarno prawdy”, Grupa Wydawnicza Foksal, Warszawa 2011, 396 stron.

Judyta Janeczek-Łysoń

Biblioteka Publiczna Gminy Michałowice

 

Reklama