Pages Navigation Menu

Wielka księga uczuć Grzegorza Kasdepke – recenzja

Wielka księga uczuć Grzegorza Kasdepke wywarła na mnie pozytywne wrażenie mimo, że  skierowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym i w sposób zrozumiały pozwala na wyjaśnienie uczuć, emocji i wartości dla młodego odbiorcy.

Wielka księga uczuć w Księgarnia.pwn.pl

Wielka księga uczuć

Uczucia  i emocje  towarzyszą  dzieciom i dorosłym  w każdym czasie. Rzadko rozmawiają  na  ten temat, a tym bardziej na temat spontanicznych zachowań. Doskonale  o nich opowiedział Grzegorz Kasdepke. Prosta historia pani Miłki, która  uczy dzieci  mówić o emocjach i uczuciach. Emocje są trudne do opanowania i niemożliwe do przewidzenia. Dzieci mają problemy z mówieniem o emocjach i uczuciach, brakuje im języka, którym mogliby wyrazić co czują. Kasdepke próbuje pokazać dzieciom, czym  są emocje i uczucia, jak je odróżniać i jak sobie z nimi radzić.

Ponieważ uczucia, emocje i wartości to pojęcia abstrakcyjne, wyjaśnienie ich dziecku nie jest łatwe. Kasdepke robi to jednocześnie na kilka sposobów. Sposób pierwszy to narracja opowiadania-rozdziału. Każda z historii (ok. 3-4 strony) ukazuje jakieś odczucie w praktyce, w życiowym kontekście przedszkolnych doświadczeń grupy podopiecznych pani Miłki. Następnie autor podaje definicję danego pojęcia, choć i ta przystosowana jest do młodego odbiorcy, w radzeniu sobie z przedszkolnymi problemami” Dalej znajdują się cenne „rady dla dzieci”, w których autor podpowiada, jak zachować się  w przypadku  danej emocji. Wskazówki te często odwołują się do pomocy dorosłych (rodziców, nauczycieli), a także dotyczą reagowania w obliczu występowania  krzywdy  (pocieszania smutnych itp.). Na końcu znajdują się „rady dla dorosłych”, które zostały pomyślane tak, żeby jasno i zrozumiale wyjaśniały występujący problem i stanowiły wskazówkę jak reagować na nie   Jest świetnie napisaną, książką odpowiednio zabawną i niezwykle mądrą, którą warto polecać tak dzieciom, jak i ich rodzicom. Opowiadania zamieszczone w „Wielkiej księdze uczuć” są krótkie i proste w formie oraz akcji. Zwykle to raczej opisy dotyczące konkretnego zachowania lub odczucia, które dotyka większość bohaterów. Po humorystycznym wydarzeniu przychodzi czas na tłumaczenia. W „Wielkiej księdze uczuć” znalazły się zdarzenia powiązane między innymi z  tęsknotą, wstydem, pogardą, zazdrością, miłością, nienawiścią, uczciwością, szacunkiem, odwagą, współczuciem, strachem, poczuciem winy, a także o tym, skąd się biorą dzieci. Na końcu każdego opowiadania znajdują się praktyczne rady dla dzieci i dorosłych. Na końcu każdego opowiadania znajdują się praktyczne rady dla dzieci i dorosłych Świetna książka.

Stanisława Ciesielska

Biblioteki Publicznej Miasta I Gminy w Barcinie

Reklama