Pages Navigation Menu

Ten obcy Ireny Jurgielewiczowej – recenzja

Bardzo lubię czytać książki polskich autorów. Jedną z ciekawszych pozycji jest według mnie powieść Ireny Jurgielewiczowej pt. „Ten obcy”. Książka ta jest lekturą szkolną. Często do niej wracam gdyż autorka w bardzo ciekawy sposób opisała historię Zenka Wójcika i jego przyjaciół Uli, Pestki, Julka i Mariana. Ojciec Zenka, głównego bohatera powieści był alkoholikiem i dlatego Zenek uciekł z domu i ruszył w poszukiwaniu wujka.

Ten obcy w Ravelo.pl

Ten obcy

Książka pisana jest młodzieżowym, przystępnym językiem i czyta się ją z zapartym tchem od początku do końca. Czytając kolejne rozdziały zapomina się o całym świecie, bo każdy następny jest ciekawszy. Czytelnik śledząc losy sympatycznych bohaterów zaprzyjaźnia się z nimi.

„Ten obcy” to opowieść o bezinteresownej pomocy nieznajomemu chłopcu, o samotności dzieci z rozbitych rodzin, o zawiązywaniu się przyjaźni i miłości, o dawaniu drugiej szansy komuś oraz o dochowywaniu powierzonej tajemnicy.

Lektura ta daje dużo do myślenia o tym jak ja, my zachowalibyśmy się w podobnej sytuacji. Tak jak młodzi bohaterowie na długo zapamiętali historię z Zenkiem na wyspie, tak każdy kto przeczyta tę książkę będzie ją często wspominał i powracał do niej.

Zachęcam młodszych i starszych do przeczytania jakże aktualnej książki i dziś, na początku XXI wieku. Obecnie spotyka się również dużo rozbitych, patologicznych rodzin, w których żyją podobni nastolatkowie, z takimi samymi problemami jak poznani bohaterowi powieści „Ten obcy”.

Gminna Biblioteka Publiczna w Łapczycy, filia w Brzeźnicy

Reklama