Pages Navigation Menu

Ta druga Karoliny Wilczyńskiej – recenzja

Książka Karoliny Wilczyńskiej Ta druga w interesujący sposób przedstawia konflikt pokoleniowy we współczesnej polskiej rodzinie. Bohaterką i narratorką tego utworu jest Lena, która bardzo krytycznie mówi o swoich relacjach ze znienawidzoną teściową.

Wątek główny i fragmenty o charakterze retrospektywnych szokują czytelnika, bo inteligentna kobieta oczernia nieprzytomną teściową, oskarżając ją o lenistwo, egoizm, zaborczość i wygodnictwo.

Ta druga w Księgarnia.pwn.pl

Ta druga

Bohaterka przeżywa też dylemat moralny, ponieważ nie rozumie dlaczego matka jej męża postrzegana jest przez środowiska jako kobieta skromna, mądra i dobra. Sytuacja zaczyna się normalizować dopiero wówczas, gdy do akcji wkracza doktor Szuman. Mężczyzna informuje Lenę o nerwicy lękowej, która od kilkunastu lat obniża jakość życia teściowej. Wstrząsająca prawda staje się początkiem przemiany duchowej bohaterki. Metamorfoza jest tak duża, że synowa dostrzega fakt, że teściowa jest wspaniałą matką, cudowną babcią i szlachetną kobietą. Optymistyczny finał niesie ze sobą pozytywne przesłanie, ponieważ czytelnik utwierdza się w przekonaniu że rodzina to największa wartość i dlatego podstawowym obowiązkiem domowników jest łagodzenie konfliktów i troska o właściwe relacje międzyludzkie.

Utwór jest więc współczesną książką dydaktyczną, bo przypomina że nie należy odcinać się od własnych korzeni, ponieważ rodzina była, jest i będzie miejscem kształtowała się naszej osobowości oraz ostoją miłości i bezpieczeństwa. Warto sięgnąć po tę pozycję, bo Karolina Wilczyńska ma duże doświadczenie życiowe, doskonale kreśli portrety psychologiczne bohaterów i dzieli się z czytelnikiem głębokimi przemyśleniami na temat ludzkiej egzystencji.

Recenzję napisała Anna Zalewska

Członek DKK dla dorosłych w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radzyniu Podlaskim

Reklama