Pages Navigation Menu

Przypadki pani Eustaszyny Marii Ulatowskiej – recenzja

 

W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy im. Jakuba Wojciechowskiego w Barcinie w ostatnim roku dużą popularnością cieszyła się powieść Marii Ulatowskiej „Przypadki pani Eustaszyny”. Książka, która praktycznie nie stała na półce i w rozmowie z czytelnikami nie dostała ocen negatywnych.

Fantastycznie napisana powieść w lekkim, nieco żartobliwym stylu. Maria Ulatowska serwuje czytelnikom powieść, w której porusza słodkie i gorzkie strony codziennego życia. Z humorem podpowiada jak można radzić sobie w dzisiejszych czasach, które charakteryzuje ciągłe niezadowolenie, pęd życia, rywalizacja i brak rozsądku.

Tytułowa bohaterka, przedwojenna „ahystokhatka”, zamiast narzekać postanowiła działać. Szukała rozmaitych, niekiedy zabawnych, czasami niewiarygodnych wyjść z opresji. Pani Eustaszyna fantazyjnie rozwiązuje mniejsze i większe problemy. Ta 78-letnia kobieta umie kupić wszystko na allegro, buszuje na Gadu-Gadu, jest stałą klientką Facebooka, wydaje polecenia ministrom, walczy ze służbą zdrowia, obraca nieruchomościami, lata samolotem i pisze książki. Bohaterka ma respekt w całej rodzinie, a dzięki umiejętności perswazji kieruje życiem najbliższych i znajomych.

Nie jest to literatura wysokich lotów i nie jest to romans typu Harlequin. Książka bardzo pozytywna, ciepła i życzliwa. Taka dla relaksu, przy czytaniu której nie trzeba myśleć.

Pisana trochę z przymrużeniem oka i być może jest lekko przesłodzona, ale to źródło życiowego optymizmu i dostarcza wielu pozytywnych emocji. To powieść dla każdego. Udowadnia, że jesień życia, choć nieunikniona, może być przebojowa. „Przypadki pani Eustaszyny” to zastrzyk pozytywnej energii. Po przeczytaniu tej książki ma się ochotę wszystkich zachęcać, aby poznali jej treść.

Renata Grabowska

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Jakuba Wojciechowskiego w Barcinie

Reklama