Pages Navigation Menu

Grecka Mozaika Hanny Cygler – recenzja

„Grecka mozaika” to pierwsza książka Hanny Cygler, po którą sięgnęłam. Przyznaję, że na mój wybór największy wpływ miała okładka zapowiadająca inspirującą wędrówkę w głąb greckiego świata.

Jak się okazało, intuicja mnie nie zawiodła. Strona po stronie zbliżałam się do pełnego obrazu ukazanych w powieści historii, które- zgodnie z tytułem- ułożyły się w niezwykłą mozaikę ludzkich losów, perypetii i tajemnic.

Co ciekawe, w mozaice tej nie zabrakło cząstek bardziej rodzimych, takich jak Bieszczady, Kraków, Gdańsk.  To tam, ale i w Londynie czy Nowym Jorku, rozgrywają się historie łączące się w wątki miłosne, historyczne i sensacyjne powieści.

Grecka mozaika w Ravelo.pl

Grecka mozaika

Plątaninę wątków scalają bardzo realistyczne kreacje bohaterów powieści- to ludzie z krwi i kości, których życie polega przede wszystkim na dokonywaniu ważnych wyborów. Ich konsekwencje są zwykle fatalne, przez co możemy mówić o pewnym tragizmie bohaterów, którym przyszło żyć w komunistycznej Polsce i Grecji.

Są to ludzie, którzy starali się przeżyć wojnę na różne sposoby. Broniąc swej wolności i miłości posuwali się do czynów niegodnych człowieka. Z dala od swej ojczyzny i rodziny pracowali, tęsknili, nie będąc w pełni szczęśliwymi. Byli i tacy, którzy mając rodzinę u boku, nie zdawali sobie sprawy ze szczęścia, jakie ich spotyka. Raniąc i ukrywając głęboko w sercu tajemnice, rujnowali życie najbliższych, a także i pozbawiali ich życia.

 Osobiście nie przepadam za nadmiarem historii w książkach, które czytam i momentami odczuwałam przesyt,  autorka jednak pięknie opisała losy greckich uchodźców przebywających  w Bieszczadach, dzieciństwo bohatera, miłość i śmierć matki. Nie każdy z nas także lubi, kiedy na kartach powieści teraźniejszość miesza się z  przeszłością. Jednak lekkość języka, ciekawa akcja, barwne opisy sprawiały, że książkę przeczytałam bardzo szybko. Oczywiście tajemnica grecka wyjaśniona jest już na końcu, co tym bardziej zachęca do jak najszybszego przeczytania książki.

Elżbieta Wszołek

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Bieczu

Reklama