Pages Navigation Menu

Dziewczyny z Syberii Anny Herbich – recenzja

„Dziewczyny z Syberii” autorstwa Anny Herbich to przejmującą historia Polek, które podczas II wojny światowej zostały zesłane na Syberię. Losy dziesięciu kobiet opisanych przez autorkę mrożą krew w żyłach i pozostawiają w pamięci czytelnika trwały ślad. Czytelników naszej Biblioteki interesuje  życie ludzi w czasach wojennych, życie w obozie i poza nim, dlatego też, gdy wpadła im w ręce książka „ Dziewczyny z Syberii” nie mogli pozostać wobec niej obojętni. Według nich jest to lektura obowiązkowa. Już po przeczytaniu pierwszych kartek czytelnik wie, że będzie to książka pełna emocji i wzruszeń. Całość pochłania się w ciągu kilku godzin i trzeba przyznać, że każda z przedstawionych tutaj kobiet zasługuje na pełen podziw i szacunek.

Dziewczyny z Syberii w Księgarnia.pwn.pl

Dziewczyny z Syberii

Janina, Stefania, Danuta, Alina, Natalia, Weronika, Grażyna, Barbara, Zdzisława … – dla jednych są to po prostu imiona, ale dla kogoś, kto sięgnie po tą książkę stają się żywą historią. Historią, którą ciężko pojąć umysłem. Bo jak można zrozumieć, że tak wielkie okrucieństwo zostało wyrządzone człowiekowi przez człowieka? Każda z tych kobiet była piękna, młoda, miała całe życie przed sobą a została zepchnięta w świat przemocy i nieludzkiej walki dobra ze złem. Wszystkie te kobiety łączy jedno-niezwykła wola życia. Ich życie w sowieckim łagrze to piekło na ziemi.  Przesłuchania i bicia były tam na porządku dziennym. Sowiecki świat to świat głodu, niewolniczej pracy, chorób i przeszywającego zimna. Jednak pomimo tego tym kobietą udało się przetrwać. Doświadczyły wszystkiego, co najgorsze a mimo to nie poddały się. Jedna z kobiet opisanych w książce – pani Zdzisława mówi „Na zesłaniu widziałam wiele kobiet, które każdego dnia z zaciśniętymi zębami toczyły walkę o przetrwanie. Swoje, swoich dzieci, mężów, rodziców. Wiele z nich tę walkę wygrało. Nie było takich przeciwności i przeszkód, których nie mogły pokonać. Nic, ale to nic nie było w stanie nas złamać”. Przytoczyłam ten fragment, aby pokazać, że to nie są zwykłe kobiety zesłane na Syberię. Wręcz przeciwnie – są to kobiety niezwykłe, z chartem ducha i olbrzymią siłą walki. „Polka? Od razu widać, po charakterze!”. Tak, polski charakter widać w każdej z tych kobiet. Duma, upór i walka o godność to cechy, które posiada każda z nich.

Książkę Anny Herbich czyta się jednym tchem. Nie jest to jednak romantyczna powieść o miłości, ale pełna ludzkiego dramatu część naszej historii. Historii, o której nie wolna nam tak po prostu zapomnieć. Zapewniam, że po przeczytaniu wrażania i emocje na długo pozostają w pamięci. Powiem krótko- są to historie wstrząsające i mocne, po prostu chwytają za serce. Zachęcam wszystkich do sięgnięcia po ten egzemplarz! Warto znać historię naszego kraju nie tylko ze szkolnych podręczników. Jeszcze raz polecamy każdemu!

 Biblioteka Gminna w Podegrodziu

Reklama