Pages Navigation Menu

Cudowne życie Staśka i innych aniołów Teresy Anny Aleksandrowicz – recenzja

 

Książka Teresy Anny Aleksandrowicz należy do grupy książek magicznych. Magiczna, tajemnicza, ciepła jest już okładka, która prowadzi nas do …. takiej zwyczajnej, szarej  rzeczywistości z niedostatkiem, starością, chorobami  i samotnością. Zwyczajni są bohaterowie: Natalia – biedna emerytka,  Wanda – wiecznie chora miłośniczka Radia Maryja, Marysia – wydającą całą emeryturę na gotowanie posiłków dla biednych i Stasiek – bezdomny alkoholik. Przyzwyczaili się już do tego,  że z wyjątkiem małej grupy ludzi są dla innych niewidzialni, a ich obecność  nie ma najmniejszego znaczenia.

Ale w magicznym  świecie nie wszystko jest takie na jakie z pozoru wygląda.

Natalia to emerytowana nauczycielka, kocha muzykę poważną i  książki, jest osobą inteligentną i elokwentną, z duszą nastolatki ukrytą w osiemdziesięcioletnim ciele.

Wanda – hipochondryczka potrafi rozbawić swoim podejściem do życia  

„pouczała wszystkich dookoła, że najlepszym lekarstwem na chorą wątrobę i zupełnie zrujnowane nerki jest kiszka ziemniaczana. Pod warunkiem, że doda się do niej odpowiednią ilość majeranku  i smażonego boczku. Majeranek poprawia trawienie, a boczek zawiera dużą ilość witaminy B. A ona, Wanda, potrzebuje ogromnych ilości witaminy B. Z powodu zszarpanych nerwów oczywiście.”

A Marysia to kobieta o ogromnym sercu, gotowa  umrzeć z głodu, byle tylko nakarmić  „bidulki” – bezdomnych zimujących na działkach.

I wreszcie Stasiek  były student filozofii, świadomie odrzucający obowiązujący system wartości, wybiera życie na stopniach Lidla, z którego  tak ciężko się podnieść…

Dziwne zbiegi okoliczności sprawiają, że  życie bohaterów  zmienia się.

W  życiu Natalii niespodziewanie pojawia się  intrygujący starszy pan Michał…  Anioł, mieszkający  w ogromnej willi, który gosposi domowej płaci 6 tys. miesięcznie, a na kolację jada szynkę z melonem.

Magia rodzi się również w sklepie z odzieżą używaną, gdzie Marysia ze Staśkiem znajdują… tysiące euro…

Książka Teresy Anny Aleksandrowicz, laureatki nagrody literackiej „Pióro i Pazur” przyznawanej  autorkom literatury kobiecej,  napisana jest pięknym, literackim językiem,  zaś tam, gdzie  jest to konieczne -potocznym, dostosowanym do postaci, sytuacji, emocji. Autorka zachwyca dowcipnymi dialogami i wspaniale skonstruowanymi  scenami lirycznymi.

„Cudowne życie Staśka i innych aniołów”  to  jedna z najpiękniejszych historii o prozie życia,  książka pełna ciepła i uśmiechu. Budzi  nadzieję i wiarę w to, że każdy dzień może odmienić nasze życie, że anioła można spotkać w każdym człowieku. To opowieść ze szczyptą komedii, odrobiną bajki, ale też  gorzkiej codzienności, bo żyjemy w świecie, w którym ludzie często nie potrafią odróżnić dobroci od głupoty.

Edyta Jurczyk

Gminna Biblioteka Publiczna w Mędrzechowie

Tagi

Reklama