Pages Navigation Menu

Bon czy ton. Savoir-vivre dla dzieci Grzegorza Kasdepke – recenzja

W bibliotece Szkoły Podstawowej nr 4 w Jaśle dużą popularnością cieszy się książka Grzegorza Kasdepke „Bon czy ton. Savoir-vivre dla dzieci”. Autor w typowy dla siebie zabawny sposób stara się pokazać czytelnikowi, jak powinien zachowywać się człowiek dobrze wychowany. Recepta według pana Grzegorza jest prosta „nie zachowywać się jak małpa i nie chować się do szafy jak przyjdą goście”.

Bon czy ton. Savoir-vivre dla dzieci w Księgarnia.pwn.pl

Bon czy ton. Savoir-vivre dla dzieci

Bohaterami książki są bliźniaki Buba (ona) i Kuba (on). Pomimo ogromnego podobieństwa fizycznego, różnią się cechami charakteru, a ich temperament przyprawia niektórych o zawrót głowy (np. ich babcię Joasię, która mimo ze kocha bliźniaki ponad życie, wie, że każda ich wizyta kończy się awanturą). To właśnie babcia Joasia będąc po raz kolejny świadkiem ich kłótni wpadła na pomysł kupienia bliźniakom podręczniki dobrego wychowania.

Buba i Kuba uważnie zaczynają analizować swoje książki. Alfabetycznie ułożone różne sytuacje i zdarzenia stają się okazją do uświadomienia u młodego czytelnika jak powinien się w danej sytuacji zachować. Trzeba jednak wiedzieć, że bliźniaki potrafią nieźle namieszać i czasami ich zachowanie wykrada się poza normy „normalności”. Czasami nawet zwykła mała łyżeczka może być przyczyną potężnej awantury o to czy kładzie się ją na stole czy na spodku  i czy można ją oblizać czy nie?  Dlaczego nie wypada iść do teatru w sukience z plamami po soku? Czy czytanie cudzych listów jest kulturalne? Co to takiego butonierka? Dlaczego pocałunek w rękę nazywa się „cmok-nonsens”, a życzenie komuś „smacznego” jest nieelegancki? Na te, jak i na wiele innych pytań, odpowiada, w ciekawy i zabawny sposób, autor zbioru opowiadań o Bubie i o Kubie.

Książka może być ciekawym wstępem do rozmów z dziećmi na temat oceny postępowania bohaterów książki, analizowania ich zachowania, próbą znalezienia „złotego środka” w trudnych czasami sytuacjach.

Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 4 w Jaśle

Reklama