Szkolne cytaty z polskich książek

To już ostatni tydzień wakacji: w przyszły poniedziałek uczniowie wracają do szkół. Z tej okazji mamy dla was garść cytatów o szkole z polskich książek.
Wiem, że hasło: „Nareszcie do szkoły, ale się za nią stęskniłam”, to bluźnierstwo[…].
Katarzyna Majgier – Trzynastka na karku
Mój dziadek mawiał, że w szkole najważniejsze są dwa przedmioty – przysposobienie obronne, żeby nauczyć się strzelać, i historia, żeby wiedzieć, do kogo.
Andrzej Pilipiuk – Reputacja
– Ileż można siedzieć w szkole?
– Siedź. Rośnie ci IQ.
– Raczej hemoroidy.
Magda Skubisz – LO Story
Szkoła była miejscem przyjaznym dla rozkrzyczanych, narzekających i jednomyślnych.
Dorota Terakowska – Tam, gdzie spadają Anioły
– Przy okazji przejrzałem pytania testowe z innych przedmiotów. – Uniósł jedną z kartek i przeczytał – „Jakie jest średnie spożycie cukru na głowę mieszkańca Brazylii i jak się zmieniało na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat?”.
Spojrzał wyczekująco na Konstancję Konstantynopolską. Ta obserwowała dyrektora w ten sam sposób, w jaki patrzyła na uczniów, gdy musieli odpowiadać na to pytanie.
– Pracuję w tej szkole dłużej od ciebie, Juliuszu – wycedziła w końcu.
– Więc pewnie wiesz, ile śrub jest we wszystkich naszych krzesłach i jak ta liczba zmieniała się na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat? Takie testy nadają się na makulaturę. – Zwinął papier w kulkę i wrzucił do kosza. Nie trafił.
Rafał Kosik – Felix Net i Nika oraz Sekret Czerwonej Hańczy
Szkoły są po to – się pomyślało – żeby było łatwiej żyć. Do szkoły chodzi się po to, żeby się samemu za dużo nie nauczyć. Bo gdyby nie chodzić do szkół, to można by dużo więcej samemu się nauczyć, za dużo więcej, i wtedy już zupełnie nie można by było żyć wśród ludzi i ich szkolnych problemów.
Edward Stachura – Się
Dlaczego Słowacki wzbudza w nas zachwyt i miłość? (…) Dlatego, panowie, że Słowacki wielkim poetą był!
Witold Gombrowicz – Ferdydurke
Choć matematycznie równość 6×1=1×6 jest prawdziwa, w praktyce szkolnej jednak nie ma żadnego zastosowania. Czy ktoś z was próbował kiedyś zgłębić ten fenomen algebraiczny? Dlaczego nauczyciel zawsze chętniej postawi sześć jedynek niż jedną szóstkę?
Małgorzata Gutowska-Adamczyk – 220 linii
Człowiek żyje spokojnie, a potem idzie do szkoły i łup! dowiaduje się takich rzeczy, które zmuszają go do myślenia. I to jest koniec szczęśliwego dzieciństwa.
Małgorzata Strękowska-Zaremba – Filipek i szkoła
Chodzenie do szkoły odciąga człowieka od nauki.
Ewa Nowak – Pierwsze koty