Pages Navigation Menu

Polskie science fiction dla młodzieży wg Rafała Kosika

Polskie science fiction dla młodzieży wg Rafała Kosika

Jaka jest najpopularniejsza polska seria dla nastolatków? Warszawscy gimnazjaliści Felix, Net i Nika cieszą się niezwykłą sympatią czytelników. Science-fiction dla młodzieży to domena Rafała Kosika. Szkolne problemy, niecodziennie przygody, komputery, wynalazki, tajemnicze zjawy i opowieść o przyjaźni, o jakiej wszyscy marzą.

Historia Rafała Kosika nie jest klasyczną biografią pisarza. Studiował architekturę na Politechnice Warszawskiej. Przerwał studia, by założyć agencję reklamową, w której został dyrektorem kreatywnym i grafikiem. Niedługo potem agencję przekształcił w wydawnictwo. Większość reklam, które tworzy to reklamy książek. Kosik rysuje także rysunki satyryczne.

Jak sam przyznaje, pisze od bardzo dawna, prawdopodobnie od pierwszych klas szkoły podstawowej. Zadebiutował opowiadaniem „Pokoje przechodnie” opublikowanym w miesięczniku Nowa Fantastyka w 2001 roku. Potem było kilkadziesiąt opowiadań, publikowanych głównie w Nowej Fantastyce i Science Fiction. Debiutem powieściowym był „Mars”, z kolei dwie kolejne książki „Vertical” oraz „Kameleon” zostały nagrodzone prestiżową nagrodą im. Janusza A. Zajdla. W międzyczasie zaczął powstawać cykl „Felix, Net i Nika”, dzięki któremu Kosik osiągnął największą popularność. Sukces młodzieżowej serii science fiction pozwolił pisarzowi określić się jako full-time writer.

Rafał Kosik - Felix, Net i Nika

Felix, Net i Nika oraz Pułapka Nieśmiertelności, Rafał Kosik

W myśl zasady, że dobra literatura jest przyjacielem, a nie ciężarem stworzył opowieści o młodych. Felix, Net i Nika to warszawcy gimnazjaliści, których na każdym kroku spotykają nowe przygody – trafiają do upuszczonej tajnej bazy wojskowej, walczą z epidemią senności lub z hahalloweenowym Ponurym Żniwiarzem. W każdym tomie czekają na czytelników kolejne zagadki do rozwiązania oraz niesamowici bohaterowie. Fabularna atrakcyjność książek o grupie przyjaciół skłoniła do tego, by ich historię zekranizować. Na podstawie drugiej części „Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa” powstał film, który swoją premierę miał w 2012 roku.

Rafał Kosik - Kuba i Amelia

Kuba i Amelia, Rafał Kosik

Sukces młodzieżowej serii skłonił Kosika do napisania dwóch kolejnych powieści „Amelia i Kuba. Kuba i Amelia”. Pisarz przyznaje, że jego powołaniem stało się zachęcanie młodych ludzi do czytania. Właśnie dzięki niemu nastolatki pochłaniają opasłe tomy opowiadań. „Godzina duchów” – pierwsza z książek nowego cyklu, została pomyślana jako pierwsza samodzielna lektura dla młodych czytelników. Kosik oparł nowy cykl na niezwykłym pomyśle – narracja toczy się z perspektywy różnych bohaterów. Powieść pozwala spojrzeć na świat oczami innych ludzi. Kosik porusza międzypokoleniowe problemy, które dotyczą nie tylko dzieci, lecz także ich rodzin.

Reklama