Pages Navigation Menu

Najlepsze polskie książki dla dzieci

Najlepsze polskie książki dla dzieci

„Czytam polskie” dzieciom

W akcji „Czytam Polskie” mogą wziąć udział nie tylko dorośli czytelnicy, lecz także dzieci. Co czytają najmłodsi i jakie polskie serie warto polecić? Przedstawiamy zestawienie najlepszych i najlepiej wykonanych książek dla dzieci autorstwa polskich autorów.

Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata, wyd. Dwie Siostry

Aleksandra Mizielińska - Mapy

Mapy, Aleksandra Mizielińska

Aleksandra Mizielińska wraz z mężem Danielem Mizielińskim jest kolekcjonerką książek. Jako absolwentka grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie specjalizuje się w projektowaniu książek. Publikacje małżeństwa Mizielińskich to jedne z najbardziej wyróżniających się polskich książek, które zyskały uznanie również za granicą. Ich publikacja „Mapy” znalazła się w szóstce najlepszych i najpiękniej zilustrowanych książek dla dzieci według „The New York Times”. Sukces został zwieńczony rekordową sprzedażą – po opublikowaniu zestawienia, „Mapy” zniknęły z magazynów Amazona. Kolorowa podróż dookoła świata zdobyła status najpiękniejszej książki 2012 roku. Dzięki polskim autorom podróż palcem po mapie staje się przygodą życia.

Tupcio Chrupcio

Wielka Księga Tupcia Chrupcia, Eliza Piotrowska

Eliza Piotrowska, Seria Tupcio Chrupcio, wyd. Wilga

Opowieści o znanej i lubianej myszce Tupciu Chrupciu należą do jednych z ulubionych książek dla dzieci. Połączenie fabularnych historii z dydaktyką to zasługa Elizy Piotrowskiej. Razem z autorką i główną bohaterką mały czytelnik pozna jak reagować w konkretnych sytuacjach. O tym mówią takie książeczki jak: „Tupcio Chrupcio. Mam rodzeństwo”, czy „Tupcio Chrupcio. Idę do lekarza”. Seria Piotrowskiej to udana  realizacja hasła: „Wychowanie przez czytanie”.

Liliana Bardijewska, O czym szumią muszle, wyd. Zielona Sowa

Liliana Bardijewska - O czym szumią muszle

O czym szumią muszle

Liliana Bardijewska to doceniana autorka książek dla dzieci. „O czym szumią muszle” zostały wyróżnione przez polską sekcję IBBY. Bohaterowie tacy jak Księżniczka Idalka, Krab Szkrabek, Meduza Zuza i Ośmiornica Marica zapraszają w fascynujący wodny świat krabów i ostryg. Komiczne przydomki, a przy tym trudne nazwy roślin i stworzeń, to ciekawa publikacja dla najmłodszych czytelników.

Malina Prześluga, „Ziuzia”, wyd. Tashka

Malina Prześluga - Ziuzia

Ziuzia

„Ziuzia” autorstwa Maliny Prześlugi została uznana książką roku 2013. Nasza tytułowa bohaterka ma jedno oko zielone, a drugie szare, dlatego jej spojrzenie na świat jest nietypowe. Kilkanaście krótkich historyjek, w których towarzyszymy Ziuzi w trakcie pierwszego dnia w szkole, a także w wymyślaniu prezentów na Gwiazdkę. Jak na wyjątkową bohaterkę przystało ma swoje różne dziwactwa – rzeczywistość okazuje się zaczarowana, a przedmioty mają swoje uczucia.

Wojciech Widłak - Pan Kuleczka

Pan Kuleczka, Wojciech Widłak

Wojciech Widłak, Pan Kuleczka, wyd. Media Rodzina

Pan Kuleczka znany jest wszystkim czytelnikom miesięcznika „Dziecko”. Od niedawna każdy ma szansę przeczytać jego historie w pełnej wersji książkowej. Do lektury przyciągają niecodzienni bohaterowie, współlokatorzy pana Kuleczki – flegmatyczny pies Pypeć, neurotyczna kaczka Katastrofa i małomówna mucha Bzyk Bzyk. Zwariowana rodzinka, mnóstwo humoru i jeden z ulubionych polskich bohaterów dziecięcych.

Wanda Chotomska, Wanda Chotomska dzieciom, wyd. Nasza Księgarnia

Wanda Chotomska - Wanda Chotomska dzieciom

Wanda Chotomska dzieciom

Zbiór najlepszych opowieści Wandy Chotomskiej – ukochanej przez dzieci poetki. Do tego piękne ilustracje Artura Gulewicza. Wydanie zawiera cały przekrój twórczości Pani Wandy: muzykańce, tańce, śpiewańce, limeryki, kabarety, wiersze o zwierzętach. Ponad dwieście stron bogato zapełnionych utworami jej autorstwa. Nikogo, kto zna znakomite pióro Chotomskiej, nie trzeba szczególnie zachęcać. Dama Orderu Uśmiechu rozśmieszy każdego małego czytelnika!

Reklama