Pages Navigation Menu

Fenomen „Jeżycjady” Małgorzaty Musierowicz

Fenomen „Jeżycjady” Małgorzaty Musierowicz

Losy rodu Borejków z poznańskich Jeżyc czytelnicy śledzą od lat 70. Małgorzata Musierowicz od kilkudziesięciu lat towarzyszy kolejnym pokoleniom czytelniczek. Nie jest już traktowana jako drugorzędna autorka powieści dla dziewcząt. Do grona jej czytelników należał Czesław Miłosz i Zbigniew Raszewski. Kilka z jej książek występuje na liście lektur szkolnych, a cały cykl „Jeżycjady” należy do najchętniej czytanych polskich książek.

Od ponad czterdziestu lat istnieje w świadomości polskich odbiorców. Cały czas towarzyszą jej wielbiciele. Na swojej oficjalnej stronie internetowej Musierowicz utrzymuje intensywne kontakty ze swymi czytelnikami. Dziękuje za życzenia, kartki, listy, pocztówki i fotografie. Autorka informuje o swoich planach wydawniczych i etapach pracy nad powieściami. „Jeżycjada” to nadal najbardziej znana polska saga o losach polskiej rodziny. Losy Borejków śledzą kolejne pokolenia, a Małgorzata Musierowicz przez lata spełnia istotne społeczne obowiązki. Niewielu pisarzy wytrzymuje tak długą próbę czasu – nowe powieści wciąż znajdują się na liście bestsellerów. Ostatnia jej książka „Wnuczka do orzechów” wydana w 2014 roku sprzedała się znakomicie, nawet jeśli oficjalna krytyka literacka pomija twórczość Musierowicz milczeniem. Popularność Musierowicz potwierdzają liczne opracowania krytyczne, dyskusje literackie oraz liczba blogów prowadzonych przez miłośników sagi. Wielbiciele piszą własne wersje zdarzeń, tworzą alternatywne fabuły, podejmują nowe lub porzucone wątki. „Jeżycjada” wciąż fascynuje i przyciąga.

wnuczka do orzechow

Wnuczka do orzechów, Małgorzata Musierowicz

Musierowicz jest aktualnie jedyną polską pisarką ponadpokoleniową. Rozbawia, pociesza, daje świadectwo wartościom, pokazuje idealne wartości międzyludzkie. Z sukcesem opisuje życie domowe, więzi rodzinno-przyjacielskie, podkreśla wartość wielodzietnej, wielopokoleniowej rodziny. Siła tej serii polega na magicznej atmosferze, zabawnych, niejednoznacznych postaciach i oparciu się na polskiej tradycji. Wielbiciele dorastają wraz z jej powieściami – Musierowicz może pochwalić się naprawdę wiernymi czytelnikami. Sukces jej prozy tkwi w klasycznej, tradycyjnej narracji z zachowaniem charakterystycznego dla autorki stylu powieści. „Jeżycjada” jest już nie tylko fenomenem literackim, lecz także kulturowym i socjologicznym. Dzisiaj dla wielu czytelniczek „Jeżycjada” to lektura sentymentalna – przede wszystkim wspomnienie dziewczęcych lektur. Jednak sukces najnowszej, dwudziestej części „Wnuczki do orzechów” pokazuje, że popularność Musierowicz jest wciąż aktualna.

Socjolog Jacek Kochanowski wyraża ogromny entuzjazm wobec całej „Jeżycjady”: „Dajcie sobie spokój z psychoterapiami i depresjami, poczytajcie Musierowicz, żeby uwierzyć, że bez względu na wszystko opłaca się być dobrym człowiekiem”. Autorka ze swoim umiłowaniem polskiej tradycji i szlachecko-inteligenckich wartości wciąż trafia do grona swoich czytelników. Ci czekają na więcej – Musierowicz pracuje aktualnie nad kolejną powieścią cyklu pt. „Feblik”. Na swojej stronie internetowej podzieliła się ze swoimi fanami gotową już okładką.

Reklama