Pages Navigation Menu

Czytam Polskie dzieciom na Święta

Czytam Polskie dzieciom na Święta

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, a to najlepszy czas, aby szukać prezentów dla najmłodszych czytelników. Prezentujemy wybór najciekawszych i najładniej wydanych polskich nowości dla dzieci i młodzieży. Wśród naszych propozycji bestsellery takich wydawnictw jak: Nasza Księgarnia, Zielona Sowa, Poradnia K, Media Rodzina, Wilga, Dwie Siostry i innych. Wśród najciekawszych publikacji warto wyróżnić „Rok w lesie” Emilii Dziubak i jedno z odkryć literackich tego roku – „Kocią książkę” Jarosława Iwaszkiewicza.

Rok w lesie

Rok w lesie

Rok w lesie, Emilia Dziubak, wyd. Nasza Księgarnia

Emilia Dziubak zaprasza najmłodszych do spaceru po lesie. Dziki, wilki, bażanty, niedźwiadek, mrówki, dzięcioł, lisy, borsuk, zaskrońce, żaby, łoś i wiele innych zwierzaków zamieszkuje pewien las. Jak się bawią, a jak odpoczywają? Kto śpi w dzień, a kto w nocy? Kto się z kim lubi? Kto jakie ma przysmaki? Dwanaście pięknych rozkładówek odpowiada dwunastu miesiącom w roku. A mali czytelnicy przekonają się jak zmienia się las w różnych porach roku.

 

 

przygody skarpetek

Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek

Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek, Justyna Bednarek, Poradnia K

Nie jedno dziecko zastanawiało się, gdzie podziewają się zgubione kiedyś skarpetki. Właśnie ten temat podjęła Justyna Bednarek w swojej książce „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Okazuje się, że skarpetki znikają zwykle… podczas prania w pralce. Zaginione skarpetki ruszają w świat, robią zawrotne kariery i mają świetne przygody: zostają gwiazdami filmowymi, detektywami, mysimi mamami, albo trafiają do książki Justyny Bednarek.

 

Czosnyczka

Czosnyczka na zmarznięte stópki

Czosnyczka na zmarznięte stópki i inne smakołyki, Małgorzata Kosińska-Pułka, wyd. Wilga

Niech Was nie zmyli tajemniczy tytuł – „Czosnyczka na zmarznięte stópki i inne smakołyki” to połączenie opowieści z książką kucharską. Znajdziemy tam dziesięć opowiadań, w których poznamy wyjątkowych bohaterów oraz historię jednego dania. Jeśli opowiadanie zaostrzy Wam apetyt, to na końcu znajdziemy przepis, dzięki któremu wspólnie przygotujemy pyszny posiłek. Do czytania i do gotowania!

 

 

Pszczoły, Piotr Socha

Pszczoły, Piotr Socha

Pszczoły, Piotr Socha, wyd. Dwie Siostry

Ostatnio popularna była akcja „Adoptuj pszczołę”. Piotr Socha przybliża nam te małe stworzenia w kilkudziesięciu kolorowych rozkładówkach.  Daj się zaprosić do magicznego świata pszczół – oprócz ilustracji znajdziemy tam wiele ciekawostek i informacji. Warto odwiedzić sad migdałowy i spróbować różne rodzaje miodu!

 

Kocia książka, Jarosław Iwaszkiewicz

Kocia książka, Jarosław Iwaszkiewicz

Kocia książka, Jarosław Iwaszkiewicz, wyd. Wilk&Król

Okazuje się, że Jarosław Iwaszkiewicz pisał także dla dzieci. „Kocia książka” to jedyny w dorobku autora tytuł dla najmłodszych. Napisana i zilustrowana przez Jarosława Iwaszkiewicza i jego córki. Została odnaleziona po 80 latach w archiwum rodzinnym w Stawisku. Na staroświecki brulion natrafiła Anna Król – badaczka twórczości Iwaszkiewicza. Nowo odkryty tekst odsłoni nowe, zaskakujące oblicze tego pisarza. Pure nonsensowy humor i ręczne rysunki składają się na wierszowaną opowieść o kotce. To zdecydowanie jedno z największych odkryć literackich tego roku.

Dzień czekolady, Anna Onichimowska

Dzień czekolady, Anna Onichimowska

Dzień czekolady, Anna Onichimowska, wyd. Literatura

Bohaterowie „Dnia czekolady” – siedmioletni Dawid i Monika – przeżywają problemy zbyt trudne na swój wiek. Książka Anny Onichimowskiej ma w sobie walory nie tylko literackie, lecz także pedagogiczne i terapeutyczne. Warto polecić tę książkę także z innego powodu – publikacja została nagrodzona w I Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren i jest inspiracją do filmu pod tym samym tytułem w reżyserii Jacka Piotra Bławuta. W wydaniu papierowym zachęcają przepiękne ilustracje Emilii Dziubak.

 

 

Przygody niezwykłych bohaterów, Paweł Maj

Przygody niezwykłych bohaterów, Paweł Maj

Przygody niezwykłych bohaterów, Paweł Maj, wyd. Novae Res

Jak opowiedzieć dziecku o tak trudnych sprawach jak adopcja, choroba, przeprowadzka, nocne strachy i jak przygotować malucha na pójście do przedszkola? „Przygody niezwykłych bohaterów” pokazują jak wyjść z opresji i lęku oraz poradzić sobie z problemami. Okaże się to zupełnie proste z takimi postaciami jak Zimowa Owieczka, Kaczka Krzykaczka czy ślimak Winicjusz. Po lekturze bajek terapeutycznych Pawła Maja na twarzy czytelnika pojawi się uśmiech.

Magiczne drzewo

Świat ogromnych

 

Magiczne drzewo. Świat okrągłych, Andrzej Maleszka, wyd. Znak

Dla nieco starszych czytelników polecamy serię „Magiczne drzewo”, na podstawie której Andrzej Maleszka stworzył znany na całym świecie cykl filmowy nagrodzony telewizyjnym Oscarem. To propozycja dla każdego wielbiciela fantastyki – znajdziemy tutaj przygody, magię i zaawansowaną technologicznie rzeczywistość. Wartka akcja nie pozwoli oderwać się od lektury. W najnowszej części bohaterowie zostają przeniesieni do Świata Ogromnych. Muszą mieszkać w domu olbrzymów i chodzić do szkoły z pięciometrowymi dziećmi. Są jedynymi małymi istotami w świecie, gdzie wszystko jest ogromne, a każdy chce być jeszcze większy…

 

W abecadłowie, czyli bunt literek, Dorota Wierzbicka, wyd. Literackie

Czy zastanawialiście się kiedyś, co by było, gdyby alfabet opustoszał? Dorota Wierzbicka choć na co dzień dba o poprawność językową w wydawnictwie, tym razem pozwoliła na wielką literkową rewolucję. Z alfabetu znikają kolejne litery, a wraz z nimi słowa. Bez litery S, nie byłoby Słodyczy, Serdecznych Słów i Słońca. A bez literki K nie byłoby Książek. Na szczęścia ta książka powstała i zaprasza do zwariowanej zabawy!

 

 

Królewna, Roksana Jędrzejewska-Wróbel

Królewna, Roksana Jędrzejewska-Wróbel

Królewna, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, wyd. Bajka

W literaturze odnajdziemy nie jedną historię o królewnie, jednak bohaterka Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel jest wyjątkowa. Choć ma na głowie złotą koronę czuje się nieszczęśliwa. Mieszkając w pałacu, nie cieszy się swoim bogactwem. Kasia, Zuzia, Szymon, Marta i Wojtek, zwykłe dzieciaki ze zwykłego podwórka, dzięki tej znajomości odkryją co jest w życiu prawdziwym skarbem.

 

Bajkoterapia

Bajkoterapia

Bajkoterapia, czyli bajki pomagajki dla małych i dużych, praca zbiorowa, wyd.Nasza Księgarnia

Bajkoterapia to antologia bajek dla dzieci, poradnik dla rodziców, a przede wszystkim doskonała kształcąca lektura. Z tej publikacji mały czytelnik dowie się jak zareagować w sytuacji zagrożenia, podczas wyjazdu i w przypadku konkretnych problemów. Bajki-pomagajki zawierają wiele praktycznych wskazówek, opowiadają mądrze o świecie i dziecięcych emocjach.

Zezia

Zezia i wszystkie problemy świata

Zezia i wszystkie problemy świata, Agnieszka Chylińska, wyd. Pascal

Bohaterowie literaccy, tak jak i dzieci, dorastają. Kolejna część cyklu Agnieszki Chylińskiej opowiada o  jedenastoletniej Zezi, a raczej już Zuzannie. Wraz z dorosłością pojawiają się pierwsze problemy, a nasza bohaterka musi być zarówno gwiazdą sportu, jak i szkolną prymuską. „Zezia i wszystkie problemy świata” to opowieść o dorastaniu wyjątkowej dziewczynki i o problemach dorosłych, widzianych jej oczami. Od Agnieszki Chylińskiej otrzymuje pozytywną opowieść o najważniejszych w życiu relacjach.

Reklama