Pages Navigation Menu

Pożegnanie z prokuratorem Szackim. Zygmunt Miłoszewski kończy z kryminałami

Pożegnanie z prokuratorem Szackim. Zygmunt Miłoszewski kończy z kryminałami

Po ogłoszeniu ostatniej części serii o prokuratorze Szackim, Zygmunt Miłoszewski zapowiedział, że rezygnuje z pisania powieści kryminalnych. „Gniew” przyniósł mu nie tylko jeszcze większą popularność, lecz także Paszport „Polityki”. Dzisiaj Zygmunt Miłoszewski to jeden z najciekawszych polskich autorów powieści gatunkowych – według księgarni internetowej Ravelo.pl trylogia kryminalna jego autorstwa znajduje się na liście najlepiej sprzedających się książek.

Od tytułu „polskiego Stephena Kinga” do prokuratora Szackiego

Zanim powstała trylogia kryminalna o prokuratorze Szackim, Zygmunt Miłoszewski pisał sprawozdania z sal sądowych. Jako pisarz zadebiutował w 2004 roku, publikując opowiadanie na łamach „Polityki”. Jego pierwsza powieść „Domofon” to klasyczna powieść grozy, w której nie brakuje makabrycznych wizji. Po jej publikacji Miłoszewski zostaje nazwany przez krytyków polskim Stephenem Kingiem. W 2007 roku pojawia się „Uwikłanie” – pierwszy tom cyklu, który z miejsca staje się bestsellerem. Rozpoczyna się długie pasmo sukcesów: zdobycie Nagrody Wielkiego Kalibru na 5. Festiwalu Kryminału, publikacja w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, w 2011 roku nominacja do Paszportu „Polityki” za drugi tom „Ziarno prawdy”. W 2014 roku wieńczący trylogię „Gniew” potwierdza mocną pozycję Miłoszewskiego na tle polskiej literatury.

Nadszedł czas, by mówić o polskim kryminale i polskich powieściach gatunkowych. Laureat Paszportu „Polityki” udowodnił, że powieść kryminalna to literatura na najwyższym poziomie – to nie tylko świetnie skonstruowane opowieści o zbrodniach, lecz także mroczna wizja polskiej rzeczywistości. Książki Miłoszewskiego to ponad dobrze napisany kryminał – diagnoza współczesnych problemów społecznych.

Niepokorny Miłoszewski

Oprócz tego, że w swoich powieściach porusza trudne wątki polskiej historii (antysemityzm), jako pisarz zaangażowany nie obawia się komentować aktualnej rzeczywistości. Nie jest pierwszym, który krytycznie wypowiada się na temat stanu polskiej kultury.  Swoje poglądy dobitnie zademonstrował na Gali wręczenia Paszportów „Polityki”, gdzie skrytykował obecność urzędników zajmujących się dofinansowaniem artystów.

Paszport, ostatnie i najważniejsze wyróżnienie, utrzymuje książki Miłoszewskiego w czołówce polskiej literatury – jego cykl to aktualnie najlepiej sprzedająca się seria kryminalna. Mimo że ostatnia część trylogii „Gniew” to pożegnanie z prokuratorem Szackim, ulubionego bohatera zobaczymy na szklanym ekranie, w ekranizacji Borysa Lankosza. W postać śledczego wcielił się Robert Więckiewicz. „Ziarno prawdy” i odtwórca śledczego zyskali aprobatę samego autora. To nie pierwsza ekranizacja powieści Miłoszewskiego. W 2011 roku powstał film „Uwikłanie” opierający się na pierwszej części trylogii. Co za zaskakujące – białowłosy śledczy został zastąpiony w tym filmie kobietą – prokurator Agatą Szacką.

Zygmunt Miłoszewski nadal jest jednym z najczęściej czytanych polskich autorów. Swoją popularnością przewyższył aktualnie Marka Krajewskiego i jego cykle o Eberhardzie Mocku i Edwardzie Popielskim – nazwisko głównego bohatera prokuratora Szackiego pozostanie z czytelnikami na długo.

Reklama