Pages Navigation Menu

Hanna Greń poleca

Hanna Greń poleca

Jedni twierdzą, że to kryminał z wątkiem obyczajowym, inni zaś, że książka bardziej podpada pod powieść obyczajową z wątkiem kryminalnym. Dla mnie definicja nie ma większego znaczenia, gdyż lubię takie właśnie powieści – niejednoznaczne, trudne do sklasyfikowania.

Natalia Nowak-Lewandowska dała się już poznać jako autorka nieobawiająca się poruszania trudnych tematów. W Układance, będącej pierwszą częścią trylogii Teoria gier, znajdziemy ich kilka. Jest problem narkomanii i wychodzenia z nałogu, niemożność ułożenia sobie życia po stracie ukochanej osoby, jest samotność nastolatki ignorowanej przez najbliższych. Te, i jeszcze wiele innych trudnych spraw, składają się na intrygującą całość.układanka

Autorka przedstawia rzeczywistość ostro, niemal brutalnie. Nie stosuje niedomówień, nie bawi się w upiększenia, toteż prezentowany przez nią świat nie ma w sobie nic z cukierkowej słodyczy. Podobnie jest z bohaterami. Są trudni, pełni sprzeczności, walczący z własnymi demonami, przez co często zachowują się dziwnie, irracjonalnie, a chwilami wręcz obrzydliwie. Przez to są tak prawdziwi, jakby byli rzeczywistymi ludźmi, a nie tworem wyobraźni.

Jestem pod wrażeniem talentu Natalii do tak realistycznego kreowania fabuły. Polecam wszystkim tę wspaniale napisaną, choć niełatwą w odbiorze książkę. Moim ulubionym gatunkiem są kryminały z wątkiem obyczajowym, toteż Układanka Natalii Nowak-Lewandowskiej bardzo przypadła mi do gustu.

Reklama