Pages Navigation Menu

Danka Braun poleca

Danka Braun poleca

Do moich ulubionych gatunków literackich należą saga rodzinna i powieść kryminalna – dowodem na to są książki, które piszę 🙂 Nie lubię jednak krwawych kryminałów, gdzie krew leje się strugami, a głowy znajduje się w beczce z kapustą. Wolę lżejszego kalibru kryminałki, w których ważniejsze od samego śledztwa są motywy zbrodni. Istotniejsza dla mnie jest odpowiedź na pytanie „dlaczego”, a nie „jak”. Lubię, gdy oprócz samej zagadki kryminalnej, autor przestawia czytelnikowi również szerokie tło obyczajowe i psychologiczne, i próbuje wejść w psychikę zbrodniarza.

Do takich książek należą powieści Magdaleny Zimniak. Pierwszy raz zapoznałam się z jej twórczością, czytając Willę. Bardzo mi się spodobała, dlatego sięgnęłam po inne książki tej autorki: Jezioro cierni, Białe róże dla Matyldy i Odezwij się. Właśnie o tej ostatniej powieści chciałabym więcej napisać.

Oto krótki zarys fabuły, który umieszczono na okładce: „Zaginięcie dwójki dzieci spada na z pozoru idealne małżeństwo Mielczarków jak grom z jasnego nieba. Ucieczka? Rodzice są pewni, że porwanie. Policja natomiast sugeruje, że Ada, od lat zmagająca się z nerwicą natręctw, mogła zrealizować „fantazje” i skrzywdzić brata”.

Powieść Odezwij się, nie jest typowym kryminałem, nawet nie wiem, czy można ją zaliczyć do tej kategorii. Nie ma tu tuzina „trupów” i już w połowie książki dowiadujemy się, kto jest sprawcą – mimo to powieść do końca trzyma w napięciu i powoduje, że ciężko ją odłożyć. Co się stało z dziećmi Mielczarków? Jeśli żyją, to gdzie przebywają? Dodatkowych emocji i napięcia dostarcza pamiętnik trzynastoletniej córki, Ady. W trakcie lektury jej dziennika czytelnikowi krew mrozi się w żyłach na myśl, co może się stać jej czteroletniemu braciszkowi, gdy dziewczynka nie zdoła zapanować nad swoimi chorymi „fantazjami”. Książka porusza wiele trudnych tematów i zmusza czytelnika do refleksji. My – rodzice nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że niektóre nasze zachowania mogą spowodować przykre, a czasami wręcz dramatyczne konsekwencje dla całej rodziny. Na pozór jedno błahe, mało istotne zdarzenie może przynieść lawinę nieoczekiwanych skutków, gdzie ofiarami mogą stać się  nasze dzieci.

Polecam gorąco tę powieść, tak jak i inne książki Magdaleny Zimniak. Sama natomiast ruszam do księgarni, by kupić najnowszą jej pozycję literacką, Gra poza prawem. Chociaż nie ukazała się jeszcze żadna recenzja tej książki, to wiem, że warto ją przeczytać, ponieważ nazwisko Magdaleny Zimniak jest gwarancją dobrej lektury.

 

Reklama