Pages Navigation Menu

Wizja literatury przyszłości według Jacka Dukaja

Wizja literatury przyszłości według Jacka Dukaja

Z jakimi nazwiskami kojarzy się hasło „polska fantastyka”? Pierwszy na myśl przychodzi autor „Solaris”, czyli Stanisław Lem. Do najpopularniejszych autorów należy z kolei Andrzej Sapkowski – wielokrotny laureat Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla. Aktualnie mamy spory wybór pisarzy specjalizujących się w fantastyce – do czołówki dołączyli Rafał A. Ziemkiewicz, Jacek Piekara, czy Łukasz Orbitowski. Jednak najgłośniejszym nazwiskiem jest aktualnie Jacek Dukaj.

Wszystko zaczęło się od Stanisława Lema – początki lat 90. to kontynuacja jego twórczości w nurcie science-fiction. Wielkim wydarzeniem było pojawienie się książek Andrzeja Sapkowskiego. Autor sagi o Wiedźminie pięć razy zdobył nagrodę literacką w dziedzinie fantastyki, tzw. Zajdle. Sapkowski jest ponadto drugim najczęściej tłumaczonym na języki obce polskim autorem literatury fantastycznej.

Wielokrotnie nagradzanego Sapkowskiego zastąpił Jacek Dukaj. Jego wczesna twórczość stała się inspiracją do krótkometrażowej animacji „Katedra” w wykonaniu Tomasza Bagińskiego. Obecnie Dukaj jest najczęściej nagradzanym polskim pisarzem fantastycznym. Swoją karierę literacką rozpoczynał od publikacji opowiadań w czasopismach takich jak „Fenix” oraz „Nowa Fantastyka”. Największym sukcesem okazała się monumentalna powieść „Lód”, za którą otrzymał cztery prestiżowe nagrody.

W 2015 roku Dukaj ponownie zwrócił na siebie uwagę – najnowsza powieść „Starość aksolotla” to pierwsza powieść, która nie posiada wersji papierowej. Książka jest dostępna jedynie w postaci elektronicznej, co ma związek z tematyką samej powieści. Decyzja o wydaniu w formie e-booka wiąże się z kondycją bohaterów, którzy istnieją jedynie w postaci wiązki danych na wirtualnych dyskach twardych. Powieść Dukaja wykracza poza tradycyjną narrację – tekst przeplatany jest dziesiątkami linków , które funkcjonują jak przypisy. Każdy z nich wyświetla dodatkowe informacje o danym terminie, zjawisku, nazwie. E-book zawiera wiele dodatków: kolorowe grafiki przystosowane do oglądania na smartfonach i tabletach. Powstała ponadto specjalna strona, na której znajdują się projekty modeli występujących w powieści robotów.

„Starość aksolotla” to odpowiedź polskiego pisarza na postępujące zmiany cywilizacyjne. Literatura w obecnych czasach zmieniła swoją formę – wpłynęło na to korzystanie  z komputera i Internetu. Nowoczesny czytelnik potrzebuje innych bodźców, stąd materiały dodatkowe dołączone do najnowszej powieści. Według Dukaja książka elektroniczna nie jest jedynie przelotną modą technologiczną, lecz przyszłością literatury. „Starość aksolotla” należy więc w tym kontekście traktować jako nową jakość i zapowiedź rewolucji czytelnictwa. Mimo że e-book Dukaja nazywany jest „Apokalipsą z dodatkami”, jest raczej przykładem narodzin nowego typu literatury. Interaktywne czytanie zintegrowane z technologiami cyfrowymi inspiruje i fascynuje – Jacek Dukaj z odwagą korzysta z nowych możliwości.

Reklama