Pages Navigation Menu

TOP 10 polskich serii fantasy

TOP 10 polskich serii fantasy

Polska fantastyka w niczym nie ustępuje zagranicznej i na przestrzeni lat powstało wiele cykli zachwycających epickim rozmachem, świetnie wykreowanymi światami, niepowtarzalnymi bohaterami… lub po prostu humorem. Przed wami TOP 10 najlepszych polskich serii fantasty. Dajcie znać, czy czytaliście wszystkie i czy zgadzacie się z tym zestawieniem, czy może macie inne typy.

 

 

Agnieszka Hałas – Teatr Węży

10. Agnieszka Hałas – Teatr Węży

 

Akcja trylogii Agnieszki Hałas rozgrywa się w świecie Zmroczy – przesyconym magią, posępnym i fascynującym. Srebrni magowie bezlitośnie ścigają wyznawców czarnej magii, uznanej za skażoną. Demony z Otchłani przybierają ludzką postać i przenikają do świata śmiertelników… W Shan Vaola nad Zatoką Snów pojawia się na wpół obłąkany człowiek z twarzą pociętą bliznami, który pamięta jedynie urywki ze swojej przeszłości. W tunelach podziemnego świata żywiołaków i chowańców, ifrytów i homunkulusów, żebraków i przestępców, stopniowo odkrywa swoje magiczne talenty.

W całej trylogii nie brakuje akcji, bohaterowie są znakomicie wykreowani: mają mnóstwo sekretów, a autorka nie spieszy się z ich zdradzaniem. Jest również humor i… wątek miłosny. Seria jest mało znana w Polsce, ale zdecydowanie warto dać jej szansę.

 

Katarzyna Berenika Miszczuk – Wiktoria Biankowska

9. Katarzyna Berenika Miszczuk – Wiktoria Biankowska

 

Cykl o Wiktorii Biankowskiej przyniósł Katarzynie Berenice Miszczuk dużą popularność.  Opowieść o dwudziestolatce, która zostaje zamordowana i trafia do piekielnego Los Diablos, gdzie dostaje intratną posadę diablicy, podbiła serca głównie młodszych czytelniczek. Zadaniem bohaterki jest targowanie się o dusze zmarłych, czyli potencjalnych nowych obywateli Piekła. Jednak Wiktoria nie potrafi pogodzić się ze swoją przedwczesną śmiercią, dlatego ciągle wraca na ziemię. Postanawia też zawalczyć o miłość swojego życia i… wybrać między przystojnym diabłem Belethem a śmiertelnikiem Piotrem. Seria o Wiktorii to wybuchowa mieszanka dwóch rzeczywistości – ziemskiej i piekielnej; to również korowód barwnych postaci, takich jak neurotyczna Śmierć, narcystyczna Kleopatra (tak, TA Kleopatra) czy diaboliczny Azazel, którego plan przewiduje zdobycie władzy nad całym światem piekielno-niebiańskim. Pisarka umiejętnie korzysta z dobrze znanych, popkulturowych tematów, odświeża je i bawi się nimi. Łącząc najlepsze cechy romansu, kryminału i powieści fantasy, stworzyła pełną humoru i – mimo kontrowersyjnego tematu śmierci – delikatnie zmysłową serię.

 

Andrzej Pilipiuk – Kroniki Jakuba Wędrowycza

8. Andrzej Pilipiuk – Kroniki Jakuba Wędrowycza

 

Polscy autorzy raczej unikają tematyki polskiej, a nawet scenografii kraju ojczystego. Jeśli już postanowią napisać utwór fantastyczny, którego akcja rozgrywa się w Polsce, to po pierwszej próbie z ulgą odskakują od niewygodnego tematu. Po „Weselu w Atomicach” Mrożka niełatwo jest ulokować się na serio a i na wesoło w tu i teraz. Andrzej Pilipiuk jest chlubnym wyjątkiem, który nie przestraszył się starcia ze skrzeczącą rzeczywistością. Stworzył postać filozofa chwilami oscylującego w stronę menela, dziwaka i geniusza rycerza i dowcipnisia Polaka-Który-Potrafi, i Polaka któremu się chce. Do tego szlachetnego altruisty, który za trudy dla świata chce tylko dobrego słowa. I dobrego trunku. Masz problemy z duchami przodków? Coś stuka w Twoim domu? Sąsiad jest wampirem? Udaj się do Jakuba Wędrowycza najlepszego Cywilnego Egzorcysty w Kraju! Być może mieszka na zapadłej wsi na Ścianie Wschodniej, być może odżywia się własnoręcznie pędzonymi trunkami i wygląda na starego kłusownika, ale nie daj się zwieść pozorom! Jeszcze nie pojawił się wampir, kosmita, wilkołak czy upiór, który dałby radę nieustraszonemu egzorcyście w gumofilcach.

 

Andrzej Ziemiański – Achaja

7. Andrzej Ziemiański – Achaja

 

Tytułowa bohaterka serii jest młodą księżniczką, która wskutek dworskich intryg, zawiści i chciwości bliskich jej osób szybko zostaje odsunięta z kolejki do tronu i to w dość brutalny sposób. Dziewczyna błyskawicznie poznaje smak życia zwykłego człowieka w pełnym okrucieństwa świecie. Los zsyła ją do armii, następnie do niewoli, gdzie uczy się sztuki przetrwania. Przestaje już być grzeczną księżniczką. Rozumie, że aby coś od życia otrzymać trzeba również coś poświęcić.

Pierwsze dwie części trylogii nominowano do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Drugi tom otrzymał Nagrodę Nautilus. Seria Ziemiańskiego jest dość kontrowersyjna – jedni się nią zachwycają, inni niekoniecznie. Fani cenią ją za świetnie wykreowanych bohaterów, fascynujący świat, porywającą akcję i intrygującą fabułę, która nie pozwala się oderwać od lektury.

 

Jakub Ćwiek – Kłamca

6. Jakub Ćwiek – Kłamca

 

Jakub Ćwiek zabiera nas w swojej serii do świata aniołów i bogów nordyckich. Tytułowy bóg kłamstwa, Loki, musi odnaleźć się w rzeczywistości bez najwyższego Boga. Postanawia przystać do zwycięzców i staje się anielskim chłopcem na posyłki. Szybko jednak okazuje się, że w świecie, gdzie zabłąkane, mitologiczne bóstwa bratają się z piekielnymi demonami, niezwykłe zdolności boga kłamstwa służyć mogą znacznie ważniejszym celom. Wyćwiczone sztuczki doskonale dezorientują wroga, a bezwzględność i pogarda wobec regulaminów i zasad czynią go naprawdę groźnym przeciwnikiem zła i występku. Tak przynajmniej sądzą archaniołowie, coraz bardziej zależni od pomocy nowego sojusznika. I może mają rację…

Cykl o Lokim zdobył liczne grono fanów za sprawą lekkiego pióra autora, nieco rubasznego poczucia humoru i przede wszystkim niezwykle charakterystycznego głównego bohatera. „Kłamca” to czysta rozrywka, ale w najlepszej postaci.

 

Rober M. Wegner – Opowieści z meekhańskiego pogranicza

5. Rober M. Wegner – Opowieści z meekhańskiego pogranicza

 

Akcja serii Roberta Wegnera toczy się w świecie Meekhanu. Tymoteusz Wronka zastanawiał się w swojej recenzji jednej z części cyklu, czy jest możliwe, aby w Polsce pisać epickie fantasy w sposób zbliżony do utworów z krajów anglojęzycznych. Konkluzja brzmiała: „Wegner swoimi książkami udowadnia, że jak najbardziej”, a jego pisarstwo ma wszelkie cechy charakterystyczne dobrej zachodniej fantasy. Złożony i pomysłowy świat, w którym toczy się akcja. Wyrazisty styl kojarzony jednoznacznie z autorem. Charakterystyczne postacie i kodeks postępowania. Wreszcie epicki rozmach, który pozwala snuć opowieść z krainy wielu narodów, języków, wierzeń i egzotycznych kultur – to wszystko znajdziecie w serii Wegnera.

„Opowieści z meekhańskiego pogranicza” to historia wojen bogów i wojen ludzi. Poznaj plemiona, które trwają na pustyni od trzech tysięcy pięciuset lat, Aspektowaną Moc, mogącą okiełznać żywioły i ludzi, którym, gdy wszystko zawodzi, zostaje jeszcze miecz i topór w dłoni, a w sercu duma, honor i wytrwałość.

 

Jacek Piekara – Cykl inkwizytorski

4. Jacek Piekara – Cykl inkwizytorski

 

Głównym bohaterem cyklu inkwizytorskiego jest Mordimer Madderdin, a jego akcja rozgrywa się w alternatywnej wersji naszego świata, w którym Jezus Chrystus zstąpił z krzyża i ukarał swoich prześladowców oraz tych, którzy w niego nie uwierzyli. Pod względem chronologii wydarzeń cykl rozpoczyna tom „Płomień i krzyż”. Poznajemy w  nim losy Mordimera Madderdina widziane oczami Pięknej Katarzyny: matki inkwizytora oraz Arnolda Lowefella, jego mentora i nauczyciela, członka Wewnętrznego Kręgu Inkwizytorium. A wszystko w krwawej scenerii chłopskiego buntu pustoszącego Cesarstwo, w bogatym domu pięknej kurtyzany parającej się mroczną sztuką, w mistycznej siedzibie perskiego czarnoksiężnika, w Akademii Inkwizytorium oraz siedzibie Świętego Officjum – tajemniczym klasztorze Amszilas.

Fani tego cyklu cenią go za mroczny klimat, okrutną rzeczywistość, wciągającą i oryginalną fabułę oraz bardzo dobrze wykreowanych bohaterów.

 

Maja Lidia Kossakowska – Zastępy Anielskie

3. Maja Lidia Kossakowska – Zastępy Anielskie

 

„Zastępy Anielskie” to kolejna polska seria o aniołach – choć trzeba tu zaznaczyć, że Kossakowska była pierwsza. Świat stworzony przez nią jest o wiele bardziej rozbudowany niż ten Ćwieka, a główny bohater nie ustępuje Lokiemu. O ile czytelnicy cenią „Kłamcę” za świetną rozrywkę, serię Kossakowskiej określają mianem „genialnej”.

Anioły autorki są niepokojąco ludzkie. Palą, piją, piorą się po pyskach, bywają w burdelach, mają niewyparzone gęby, cierpią „na samotność”, są po naszemu pazerne. A wszystko dlatego, że Pan, stwarzając świat, zapowiedział ostateczną walkę ze Złym. Nikt oprócz Niego nie wie, kiedy przyjdzie czas. A Pan odszedł. Archaniołowie utrzymują Jego nieobecność w tajemnicy. Czy nie zniszczy ich władza? Czy zdołają ocalić dzieło Pana i siebie samych przed Antykreatorem? Jak walczyć z Siewcą Wiatru bez Pana, gdy Abbadon, wybrany i wskrzeszony Anioł Zagłady, bez Jego dotknięcia jest bezradny.. Nie ma już wybranych i odrzuconych, Niebios i Otchłani. Jest tylko Dzieło Pana i Antykreator, Siewca Wiatru, nicość i pustka… I cień. Coraz bliżej…

 

Jarosław Grzędowicz – Pan Lodowego Ogrodu

2. Jarosław Grzędowicz – Pan Lodowego Ogrodu

 

Jarosław Grzędowicz, notabene mąż Mai Lidii Kossakowskiej, stworzył równie epicką serię jak jego małżonka. Poszczególne tomy tetralogii zdobyły nie tylko uznanie czytelników, lecz także liczne nagrody i nominacje.  Głównym bohaterem serii jest Vuko Drakkainen, który samotnie rusza na ratunek ekspedycji naukowej badającej człekopodobną cywilizację planety Midgaard. Pod żadnym pozorem nie może ingerować w rozwój nieznanej kultury. Trafia jednak na zły czas: planeta powitała go mgłą i śmiercią. Dalej jest tylko gorzej. Trwa wojna bogów. Giną śmiertelnicy. Odwieczne reguły zostały złamane.

Jarosław Grzędowicz stworzył intrygujący, mroczny świat i zrobił to z prawdziwym rozmachem. W jego serii pełno jest wspaniale opisanych walk, nowych technologii, ciekawych potyczek, barwnych postaci i intryg, nie brakuje również humoru. Czytelnicy określają ją mianem jednej z najlepszych polskich serii fantasty, jakie kiedykolwiek powstały.

 

Andrzej Sapkowski – Wiedźmin

1. Andrzej Sapkowski – Wiedźmin

 

Pierwsze miejsce dla nikogo chyba nie jest zaskoczeniem. „Wiedźmin” to seria, która nie tylko w Polsce cieszy się ogromną popularnością – została przetłumaczona na inne języki: na początku na rosyjski, później na czeski, litewski, niemiecki, hiszpański, portugalski, aż w końcu przyszła kolej na anglojęzyczne przekłady. Obecnie przetłumaczono ją nawet na chiński. Na podstawie serii powstały popularne gry, a za jakiś czas będziemy mogli też zobaczyć serial nakręcony przez Netflix.

Cykl wiedźmiński zaczął się jako seria opowiadań, pierwotnie publikowanych na łamach miesięcznika „Fantastyka”. Jego głównym bohaterem jest Geralt z Rivii i w kolejnych częściach serii poznajemy jego przygody.  Fani twierdzą, że Andrzejowi Sapkowskiemu udało się stworzyć sagę, która zapewni mu fantastyczną nieśmiertelność. Z pewnością każdy szanujący się miłośnik fantastyki powinien się z nią zapoznać.

Reklama