Pages Navigation Menu

Stanisław Lem – polski mistrz science fiction

Stanisław Lem – polski mistrz science fiction

Futurolog, wizjoner, filozof. Jeden z najwybitniejszych umysłów XX wieku. Człowiek, który w literaturze stworzył nowe światy. Czołowy przedstawiciel gatunku science fiction, a do tego najczęściej tłumaczony polski pisarz. Jego nazwiskiem nazwano jedną z planetoid. O kim mowa? Oczywiście o Stanisławie Lemie.

Wszystko zaczęło się od sukcesu pierwszej powieści fantastycznej Stanisława Lema – „Astronautów”. Książki dotyczące rozwoju techniki dawały szerokie możliwości literackie – pisarz omijał w ten sposób PRL-owską cenzurę, która wstrzymywała publikację „Szpitala przemieniania”.

Stanisław Lem - Solaris

Solaris, Stanisław Lem

Lem postanowił poświęcić się tworzeniu przede wszystkim fantastyki naukowej. Droga, którą rozpoczął niepozorną książką, doprowadziła go do statusu jednego z najwybitniejszych autorów fantastyki naukowej nie tylko w Polsce, lecz także na świecie. Stanisław Lem jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem. Jego najsłynniejsza powieść „Solaris” została przetłumaczona na ponad czterdzieści języków i dwa razy zekranizowana. Łączny nakład książek jego autorstwa osiągnął ponad 30 mln egzemplarzy.

Lem w swojej twórczości podejmuje najważniejsze tematy literatury fantastycznej – temat kontaktu z obcą cywilizacją i odmienną formą życia, rozwoju technologii. Pisarz stawia pytania o granice człowieczeństwa, o świadomość i ewolucję. Bezlitosną krytykę idei człowieczeństwa, mechanizmów ewolucji zawarł w powieści-eseju „Golem”. Z kolei w eseistyce opisuje wpływ postępu nauk technicznych na przemiany filozofii człowieka.

Jego książki trafiają zarówno do wymagających miłośników fantastyki naukowej, jak i czytelników błyskotliwych, humorystycznych opowiadań z elementami groteski. Początkowe utwory Lema to pogodne wizje i powiastki, takie jak „Obłok Magellana” i wspomniani „Astronauci”. Wraz z rozwojem twórczości pojawiają się pierwsze krytyczne spostrzeżenia i sceptycyzm, które ujawnią się przede wszystkim w apokaliptycznej i przerażającej wizji z „Edenu”.

Walki Robotów - Stanisław Lem

Bajki robotów, Stanisław Lem

Lem – z wykształcenia lekarz i teoretyk nauki –  był obeznany z teorią ewolucji, matematyką, cybernetyką, astronomią, fizyką, a także literaturoznawstwem i wielu innymi naukami. Kolekcja dzieł autora składa się aż na 16 tomów, w których odnajdziemy takie powieści i zbiory opowiadań jak: „Bajki robotów”, „Doskonała próżnia”, „Opowieści o pilocie Pirxie” –  czyli jednym z najbardziej znanych bohaterów fantastyki naukowej. Z kolei cyklem o Ijonie Tichym wprowadził do science-fiction walory humorystyczne. Mimo komizmu Lem w swojej twórczości staje się filozofem, który podejmuje namysł nad rozwojem nauki i technologii. Nowatorstwo Lema przejawia się w połączeniu humoru z fantastyką naukową i powiastką filozoficzną.

Reklama