Pages Navigation Menu

Od archeologii do literatury – Andrzej Pilipiuk

Od archeologii do literatury – Andrzej Pilipiuk

Nazywany jest człowiekiem z przeszłości – na zdjęciu nosi ludowy strój, herbatę zaparza w samowarze. Zasłynął przede wszystkim jako twórca postaci Jakuba Wędrowycza – kłusownika, bimbrownika i egzorcysty. Z przekory nazywa siebie Wielkim Grafomanem. Swoje pierwsze próby literackie datuje na lata 80., dzisiaj jest w czołówce najchętniej czytanych polskich autorów. Już w sierpniu ukaże się jego najnowsza książka „Reputacja”. 

Ciekawostką jest fakt, że Andrzej Pilipiuk studiował archeologię. Wykłady na Uniwersytecie Warszawskim pozwoliły mu wzbogacić świat jego powieści. Swoją wiedzę z archeologii późnego średniowiecza i czasów nowożytnych wykorzystał między innymi w powieści „Operacja Dzień Wskrzeszenia” oraz w cyklu „Oko Jelenia”. Wykopaliska, które poznał w praktyce studenckiej i zawodowej, pojawiają się w kilku opowiadaniach jego autorstwa – „Czytając w ziemi” i w „Śladach stóp w wykopie”. W swojej twórczości wykorzystuje motywy mitologii Słowian, a przede wszystkim elementy pochodzące z folkloru ukraińskiego i kozackiego. Pilipiuk stara się tworzyć historie z pogranicza kultur, ambicją pisarza jest zapełnienie luki po utraconej literaturze polskich kresów.

Kroniki Jakuba Wędrowycza, Andrzej Pilipiuk

Kroniki Jakuba Wędrowycza, Andrzej Pilipiuk

Archeologiczne i historyczne zainteresowania Pilipiuka wiążą się nie tylko z historią rodzinną, lecz także z twórczością literacką. W Wojsławicach, skąd pochodzą przodkowie pisarza, narodził się jego najsłynniejszy bohater – Jakub Wędrowycz. Wieś znana jest jako miejsce akcji opowiadań, dlatego od 2005 roku odbywają się tam Dni Jakuba Wędrowycza. Sam Pilipiuk został uhonorowany medalem „Zasłużony dla gminy Wojsławice”, a w 2013 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gminy.

Oko jelenia. Sowie zwierciadlo

Oko jelenia: Sowie zwierciadło, Andrzej Pilipiuk

Wielbiciele Pilipiuka uwielbiają go za tytułowego bohatera – nieokrzesanego i średnio rozgarniętego wiejskiego egzorcystę, który zajmuje się wytwarzaniem bimbru, a w wolnych chwilach wypędza duchy oraz konfrontuje się z policją i lokalną społecznością. Cykl „Kronik” to przaśna, rdzennie polska fantastyka opowiadająca o bohaterze, który stał się już niemal ikoną. Andrzej Pilipiuk nie poprzestał jednak na jednej sprawdzonej formie, lecz podjął wyzwanie stworzenia innych opowieści z gatunku fantastyki. Do nietypowych w jego twórczości książek należy zaliczyć trylogię o kuzynkach Kruszewskich. Niedługo po niej pojawił się nowy projekt, czyli cykl „Oko Jelenia”, którego ostatnia część „Oko Jelenia. Sowie Zwierciadło” miała premierę w kwietniu tego roku.

Reputacja, Pilipiuk

Reputacja, Andrzej Pilipiuk

Marek Oberech – główny bohater cyklu – to tym razem nie archeolog, a nauczyciel. Jednak Pilipiuk kolejny raz wykorzystuje swoją wiedzę, przenosząc współczesnych bohaterów do średniowiecza. Mamy rok 1559 rok i znajdujemy się w Nidaros, dawnym Trondheim w Norwegii. Seria „Oko Jelenia” to połączenie najpopularniejszych wątków fantasy i science-fiction, zabawna wizja końca świata i dokładnie opisane średniowieczne realia.

A już 12 sierpnia ukaże się najnowsza książka Pilipiuka „Reputacja”. Spotykamy w niej znanego z poprzednich powieści bohatera – doktora Skórzewskiego. Powraca on do Bergen, gdzie ostatnim razem zmagał się z epidemią trądu. Także i tym razem będzie musiał stoczyć walkę z przerażającym przeciwnikiem. Pilipiuk kolejny raz sięga po staromodny sztafarz: znajdziemy tutaj stare ikony, szklaną kulę i szachownicę z dawnych wieków – wszystkie te elementy można znaleźć tylko u Andrzeja Pilipiuka.

Reklama