Pages Navigation Menu

Dziś ruszają Dni Jakuba Wędrowycza!

Dziś ruszają Dni Jakuba Wędrowycza!

Jakub Wędrowycz – postać literacka stworzona przez Andrzeja Pilipiuka – tak barwna, że doczekała się własnego wydarzenia, które organizowane jest już po raz XI w Wojsławicach!

W dniach 22-24 lipca Wojsławice zapraszają na Dni Jakuba Wędrowycza – literackiego bimbrownika, egzorcysty i starego pijaka stworzonego przez Andrzeja Pilipiuka. Wojsławice to niewielka miejscowość w województwie lubelskim licząca niedużo ponad 1200 mieszkańców. Pewnie nikt by o niej nie usłyszał, gdyby nie pewien stary pijak, który od czternastu lat bawi miłośników fantastyki w Polsce i nie tylko. Większość przygód Wędrowycza miała miejsce właśnie w Wojsławicach, dlatego miasto postanowiło wykorzystać bohatera do promocji regionu.

Organizatorami akcji jest Lubelskie Stowarzyszenie Fantastyki „Cytadela Syriusza” i burmistrz miasta Wojsławice. Na wielbicieli Jakuba Wędrowycza czeka szereg atrakcji: spotkania autorskie, koncerty, warsztaty, konkursy i turnieje z nagrodami.

Uczestników XI edycji Dni Jakuba Wędrowycza czeka kilkadziesiąt wydarzeń i atrakcji, podzielonych na pięć bloków tematycznych:  Blok  Wędrowyczowski, Prelekcje, Konkursy, Atrakcje Plenerowo-Rozrywkowe oraz GAMES ROOM. Oprócz Andrzeja Pilipiuka konwent odwiedzą Stefan Darda (pisarz grozy), Andrzej Łaski (twórca grafik do książek i komiksu o Jakubie) oraz Jarosław Florczak (aktor, który wystąpił jako „jedyny prawdziwy” Jakub Wędrowycz). W Wojsławicach zaprezentują się też: duet komediowy On i On, grupy rekonstruujące wioskę słowiańską, sarmacki oddział „In Vino Veritas” oraz grupa ASG.

Zaplanowano również zawody, w programie m.in. Wędrowyczowski „Jeden z dziesięciu”, konkurs poetycki, malowanie gumofilca, konkurs wiedzy historycznej, Fantastyczne Kalambury, Konkurs Piosenki Wędrowyczowskiej, a nawet „Jaka to nalewka? (18+)”. Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych: w sobotę odbędą się warsztaty walki mieczem dla początkujących i średniozaawansowanych oraz warsztaty puszczania baniek mydlanych. Nieodłącznym elementem imprezy jest spacer śladami Jakuba Wędrowycza, podczas którego Andrzej Pilipiuk opowiada o miejscach opisanych na kartach książek, a uczestnicy mogą je oglądać na żywo. Integracyjne atrakcje wieczorne to grill i ognisko połączone ze wspólnym śpiewaniem przy gitarze.

Koszt wejściówki na cały trzydniowy konwent wynosi 20 zł. W cenie jest możliwość wzięcia udziału we wszystkich atrakcjach, pakiet powitalny, dwa ciepłe posiłki i miejsce noclegowe.  Więcej szczegółów i cały program wydarzenia znajdziecie na stronie  http://djw.konwent.co/.

Reklama