Pages Navigation Menu

Andrzej Sapkowski z nagrodą World Fantasy Award

Andrzej Sapkowski z nagrodą World Fantasy Award

Andrzej Sapkowski, autor m.in. „Wiedźmina”, w październiku odbierze jedną z trzech najważniejszych nagród w świecie literatury fantastycznej – World Fantasy Award. Pisarz otrzyma nagrodę w kategorii Lifetime Achievement Awards, czyli za osiągnięcia życia.

W ciągu 41 lat nagrodę tę otrzymały jedynie 63 osoby, większość z nich stanowili twórcy anglojęzyczni. Wśród wyróżnionych autorów znaleźli się między innymi tacy pisarze, jak George R.R. Martin, Terry Pratchett czy Stephen King. Wyróżnienie to przyjęło również kilku twórców głównego nurtu, m.in. Jorge Luis Borges czy Italo Calvino. Sapkowski to pierwszy polski autor w gronie nagrodzonych. W tym roku nagrodę przyznano pośmiertnie także Davidowi G. Hartwellowi – krytykowi, wydawcy, wybitnemu redaktorowi, autorowi antologii.

Do tej pory pisarze otrzymywali statuetkę będącą karykaturą H.P. Lovecrafta. Jednak pod wpływem protestów i zarzutów, że autor „Zewu Cthulhu” był rasistą, organizatorzy postanowili zrezygnować z tej formy nagrody.

Andrzej Sapkowki odbierze nagrodę podczas konwentu World Fantasy, który odbędzie się w dniach od 27 do 30 października w Columbus w stanie Ohio.

Reklama