Pages Navigation Menu

Polskie zapowiedzi na I kwartał 2017 roku

Polskie zapowiedzi na I kwartał 2017 roku

Jesteśmy w tym momencie stycznia, w którym większość noworocznych postanowień powoli zaczyna odchodzić w zapomnienie. Zaczynamy podskubywać słodkości z tej najwyższej szafki, hantle od dwóch dni leżą w kącie i kurzą się bez słowa protestu. Niestety nie pomożemy w zachowaniu diety, jednak jeśli postanowiliście czytać w roku 2017 więcej książek, jesteście w dobrym miejscu. Nie poddawajcie się, bo w nowym roku wydawnictwa nie próżnują – czeka nas wiele ciekawych propozycji.

Poniżej znajdziecie kilka wybranych nowości i zapowiedzi, które według nas ciepło przyjmą się w 2017 – oczywiście zachęcamy Was do własnych poszukiwań.

Na styczeń…

Na początek dwie pozycje, które co prawda już się ukazały, jednak jeszcze nic straconego – to najświeższe nowości. Szpilki, Paryż i miłość Pauliny Wnuk-Crépy to tytuł jak znalazł dla miłośniczek romantycznych historii osadzonych w malowniczych sceneriach – w książce atmosferyczny Paryż okazuje się idealnym miejscem nie tylko na szaloną przygodę, ale również na spełnienie marzeń. Autorka, była modelka mieszkająca na stałe we Francji, uchyla rąbka zawodowej tajemnicy, a także z ogromną pasją i miłością opisuje paryską codzienność.

Ze styczniowych nowości udało nam się wyśledzić również coś dla miłośników niebanalnych biografii. Powieść Wisłocka Konrada Szołajskiego – zawodowo reżysera i scenarzysty filmowego, a prywatnie przyjaciela tytułowej bohaterki – to życiorys tej niezwykłej kobiety opowiedziana w formie kryminalno-szpiegowskiej. Michalina Wisłocka to prawdziwa superbohaterka czasów PRL-u, która potrafiła rozniecić wśród Polaków prawdziwą rewolucję seksualną.

Ale to dopiero połowa miesiąca. 25 stycznia premierę ma Mocne uderzenie Ryszarda Ćwirleja – propozycja dla fanów mrocznej literatury kryminalnej. W powieści pojawia się klimat retro późnych lat 80., nostalgiczne tło muzyki rockowej z festiwalu w Jarocinie i wreszcie – brutalne morderstwo, które rozwiązać może tylko Mariusz Blaszkowski, podchorąży ze szkoły milicyjnej w Szczytnie. Razem ze swoim zespołem barwnych osobowości musi rozwikłać tę nieciekawą sprawę w nieciekawych czasach.

Dama z kotem Iwony Czarkowskiej zaplanowana na 31 stycznia przypadnie do gustu fankom zabawnych, lekkich historii z wątkiem detektywistycznym w tle. Roztrzepana Zuzanna Roszkowska tym razem próbuje swoich sił jako… prywatna detektyw. W odludnej wsi, z podręcznikiem idealnego poskramiacza zbrodni pod pachą musi odnaleźć zaginioną sąsiadkę. Nikt nie chce jej uwierzyć, że w sprawie jest coś co najmniej podejrzanego…

A co w lutym?

W lutym również nie będzie brakowało propozycji spod znaku uśmiechu i kryminalnej intrygi – najnowsza propozycja Krystyny Mirek Tajemnica zamku, początkująca Sagę rodu Cantendorfów, pozwala pokazać się autorce w zupełnie nowej odsłonie. Trzeba przyznać, że sztafaż XIX-wiecznych dworków i lordów czy zbuntowanych młodych panien w koronkach to nowość dla Krystyny Mirek. Przekonajcie się, jak sobie poradziła już 6 lutego (oficjalna premiera to 14 lutego)!

Karolina Wilczyńska w najnowszej powieści Właśnie dziś, właśnie teraz – zaplanowanej przez wydawnictwo już na 1 lutego – pokazuje, że czekanie może okazać się zgubne, a tragedia nie zawsze zapowiada koniec, lecz czasem początek czegoś wyjątkowego. Historie trzech pozornie różnych kobiet łączą się w jednej tęsknocie – za życiem, w którym jest się dla kogoś naprawdę ważnym. Właśnie dziś, właśnie teraz to tytuł przynoszący ze sobą głębokie emocje i wiele wzruszeń.

Początkiem lutego podarujcie sobie również unikalny zbiór opowiadań – Eksplozje to kilkanaście tekstów o kobietach w kulminacyjnych sytuacjach życiowych. Polscy autorzy, a wśród nich uwielbiany przez polskie czytelniczki Janusz L. Wiśniewski, dialogują przez opowiadania, a w tej dyskusji o kobietach rodzi się prowokacyjna historia o sile uczuć, stracie, tęsknotach, zdradach – o dorosłości i dorastaniu. Piszą dla Was Tomasz Jastrun, Daniel Odija, Alek Rogoziński, AJ Gabryel, Jacek Melchior, Paweł Paliński, Igor Brejdygant, Ahsan Ridha Hassan.

Dzień później – tj. 2 lutego – do księgarń trafi Portret młodej wenecjanki Jerzego Pilcha, klasyczna historia wielkiej namiętności, która powoli ustępuje przed uwikłaniem artysty w sztukę. Główny bohater, niedoszły historyk sztuki, poznaje olśniewającą Pralinę Pralinowicz – przypominającą do złudzenia kobietę z obrazu Dürera. Tadeusz Nyczek określa tę książkę jako najdoskonalsze pomieszanie tego, co Pilch od lat uprawia: „prozy beletrystycznej, dziennika, eseju, felietonu. Jest jednocześnie kpiarski i smutny, przerażony i euforyczny, zachwycony i gorzki, czuły i zrozpaczony”. Prawdziwa literacka uczta.

Marzec przyniesie…

…wyjątkowy portret wyjątkowego księdza. Jan Kaczkowski wpisał się swoją heroiczną postacią w polską kulturę, zmienił życie wielu Polaków. Jego ponadprzeciętne poczucie humoru pozwoliło oswoić ludziom najcięższe choroby, a nawet śmierć, a wyrozumiałość i współczucie przekonało wielu do ważnej roli Kościoła we współczesnym świecie. Postać Jana Kaczkowskiego pozostała we wspomnieniach rodziny i przyjaciół, ich opowieści będzie można poznać już 1 marca w książce Czekam na Was, ale się nie spieszcie.

…niezwykłe wywiady z kobietami, które z wyboru całe życie stały w cieniu sławnych mężów. Agnieszka Nabrdalik namówiła na zwierzenia Monikę Gawlińską, Alicję Kapuścińską, Wacławę Myśliwską, Karolinę Niedenthal, Jolantę Pawlik, Annę Religę oraz Wiesławę Starską. Wszystkie są żonami, matkami, kochankami, powiernicami i gospodyniami… w książce Dzisiaj rozmawiamy o Pani to one błyszczą i opowiadają własne historie. Siedem zawartych w książce rozmów to barwne portrety kobiet pełnych pasji, zdobywających kolejne zawodowe i życiowe szczyty; kobiet szczęśliwych. Premiera 16 marca.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


sześć + 7 =

Reklama