Pages Navigation Menu

Polski reportaż w serii „Na F/aktach”

Polski reportaż w serii „Na F/aktach”

Wydawnictwo Od Deski Do Deski prezentuje serię „Na F/Aktach” – zapoczątkowany w 2015 roku cykl sfabularyzowanych reportaży dotyczących najsłynniejszych polskich zbrodni popełnionych w ostatniej dekadzie. Otwiera ją powieść Preparator Huberta Klimki Dobrzanieckiego, historia zainspirowana opowieścią pracownika łódzkiego prosektorium oskarżonego o kazirodztwo, nekrofilię i podwójne morderstwo. Do tej pory w serii ukazały się książki Łukasza Orbitowskiego, Janusza Wiśniewskiego czy Magdy Omilianowicz, w planach wydawniczych pozostaje również powieść Sylwii Chutnik. Autorzy ukazują znane z mediów miejsca i ludzi w innej perspektywie, prezentują czytelnikowi zupełnie inną codzienność – zbrodnie nierzadko wydarzające się tuż obok i motywacje nie tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Oparte na archiwach, zeznaniach sądowych, wywiadach oraz artykułach prasowych powieści trzymają się zarówno faktów, jak i starają się odtworzyć atmosferę towarzyszącą pełnym napięcia zdarzeniom.

Inspiracją dla „Na F/aktach” była słynna książka Trumana Capote z 1966 roku – Z zimną krwią. Autentyczne wydarzenia, tragedie, zbrodnie, prawdziwe historie stały się tu kanwą dla fabularnej powieści, wciągającą czytelnika bardziej w mechanizm tamtego świata niż prezentującą gotowe materiały.

Kwartalnik „Twoja Księgarnia” przedstawia wybór ostatnich publikacji serii.

 

Preparator, Hubert Klimko-Dobrzaniecki

Preparator, Hubert Klimko-Dobrzaniecki

Preparator – pierwsza publikacja z serii „Na F/aktach” wydawnictwa Od deski do deski. Jest to powieść o pracowniku łódzkiego prosektorium, swego rodzaju spowiedź, w której bohater opowiada swoje życie i świat, który go ukształtował. Pierwowzór bohatera książki został skazany za kazirodztwo, nekrofilię i podwójne morderstwo. Jednak historia opowiedziana w powieści, mimo tej przerażającej zapowiedzi, jest zupełnie o czym innym. Jest to opowieść o smutku, żalu i samotności. Praca, którą para się główny bohater powieści, otrzymała różne eufemistyczne nazwy, bo stanowi tabu. Ktoś musi ją wykonywać, ale ludzie nie chcą o tym na co dzień pamiętać, brzydzą się. Tytułowy preparator dobrze wie, że jest naznaczony społecznym piętnem – i coraz bardziej popada w osamotnienie. W świecie, w którym żyje, każdy nosi w sobie złość. Wycofany ojciec, zrzędliwa matka z wiecznymi pretensjami, apodyktyczna siostra, nieszczęśliwa w małżeństwie żona. Na życie składają się żal, poczucie straty, niezadowolenie. Gdzieś tam rodzi się zło…

Tomasz Sekielski o Preparatorze: „Po lekturze przyszła mi do głowy groźna myśl. Może sami sobie tworzymy zło w świecie, w którym żyjemy? Czy gdyby bohater Preparatora spotkał wcześniej kogoś, kto zachowałby się wobec niego inaczej, nie byłoby go tutaj, gdzie jest, i nie stałoby się to, co się stało? Sprawca jest więc tylko wykonawcą, ale motorem jesteśmy… my?”.

Hubert Klimko-Dobrzaniecki (ur. 1967) – pisarz i poeta, był mimem i nowicjuszem u palotynów. Studiował teologię, filozofię i filologię islandzką. Mieszkał w Polsce, w Islandii i w Austrii. Wydał m.in. takie książki jak: Bornholm, Bornholm, Grecy umierają w domu, Pornogarmażerka, Samotność. Był wielokrotnie nominowany do najważniejszych nagród literackich: Nike (Dom Róży. Krýsuvík), Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” (Wariat), Nagrody Mediów Publicznych „Cogito” (Kołysanka dla wisielca). W roku 2007 otrzymał nominację do Paszportów „Polityki”.

Inna dusza, Łukasz Orbitowski

Inna dusza, Łukasz Orbitowski

Inna dusza – druga książka z serii „Na F/aktach”. Autor sięgnął po temat głośnych morderstw, które miały miejsce w Bydgoszczy w latach 90. ubiegłego wieku. Z niewyjaśnionych przyczyn nastolatek zabija swojego kuzyna. Po trzech latach zabija kolejną ofiarę – tym razem swoją sąsiadkę. Obydwie zbrodnie wstrząsnęły nie tylko mieszkańcami miasta, ale i całej Polski. Po piętnastu latach Łukasz Orbitowski sięgnął do archiwum, do akt, wycinków z gazet. Podejmuje się fabularyzowanej retrospekcji tamtych wydarzeń. Opisuje Bydgoszcz lat 90., młodzież – jej ówczesne problemy, dylematy, fascynacje. Opisuje także zbrodnie i mordercę. Motyw jego działań przedstawia w następujący sposób: „Ale chyba są inne duchy, wiesz, takie, co żyją w człowieku obok tych naszych dusz, zwyczajnych. I czegoś tam sobie chcą… ”.

Sylwia Chutnik o Innej duszy: „Opowieść pełna szczegółów, które oddają klimat lat dziewięćdziesiątych w kraju Polska i klimat wieku dojrzewania: gdy chciało się po prostu szybko jeździć na rowerze, strzelać z procy, znaleźć sposób na samego siebie. Ojciec to był tatko, meblościanka gnieździła skarby z całego dzieciństwa. Przyszłość to decyzja o wyborze szkoły, nie myślało się o śmierci. Tylko robiło rzeczy zakazane. I dlatego powieść Łukasza ściska za gardło. Bo tu nie ma typowo złych bohaterów. Jest za to ich zły koniec”.

Łukasz Orbitowski (ur. 1977) – pisarz, publicysta i scenarzysta. Debiutował w 1999 roku zbiorem Złe wybrzeża, autor licznych opowiadań, kilkunastu książek (m.in. Horror show, Tracę ciepło, Widma, Zapiski nosorożca. Moja podróż po drogach, bezdrożach i legendach Afryki), a także scenariusza do filmu Hardkor 44 w reżyserii Tomasza Bagińskiego. Za powieść Szczęśliwa ziemia nominowany do Paszportów „Polityki” oraz Nagrody Literackiej „Nike”. W 2012 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Młoda Polska”.

I odpuść nam nasze..., Janusz Leon Wiśniewski

I odpuść nam nasze…, Janusz Leon Wiśniewski

I odpuść nam nasze….
W październiku 1991 roku Polskę obiegła tragiczna wiadomość: Andrzej Zaucha, popularny piosenkarz i muzyk, zginął zastrzelony pod krakowskim Teatrem STU. Jego towarzyszka umiera chwilę potem w karetce pogotowia. Zabójstwo wybitego muzyka jazzowego i jego przyjaciółki stało się inspiracją do stworzenia opowieści o miłości, rozpaczy i zdradzie. Miłości, która może doprowadzić do zbrodni. Książka Janusza Leona Wiśniewskiego to opowieść o tym, jak silne mogą być emocje i do czego może posunąć się zraniony człowiek.

Tomasz Sekielski o I odpuść nam nasze… : „Janusz Leon Wiśniewski przed napisaniem książki spotkał się z zabójcą, skazanym za swój czyn na 16 lat więzienia. Jest to dodatkowy atut tej książki. Autor znakomicie snuje opowieść o uczuciach, zbrodni i pokucie, barwnie kreśląc obraz Polski widzianej oczami cudzoziemca. Książka Wiśniewskiego nie jest ani klasycznym kryminałem, ani słodkim love story i z pewnością każdy znajdzie w niej coś dla siebie”.

Janusz L. Wiśniewski – naukowiec i pisarz. Prozaik i informatyk. Debiutował w 2001 roku powieścią Samotność w sieci, która podbiła listy bestsellerów i doczekała się filmowej adaptacji. Autor licznych powieści i opowiadań (m.in. Bikini, Grand, Czy mężczyźni są światu potrzebni?, Na fejsie z moim synem), które cieszą się uznaniem wśród czytelników w Polsce i za granicą. Jego książki zostały przetłumaczone na 19 języków. W maju 2016 roku książka I opuść nam nasze… została opublikowana w Rosji. Janusza Leona Wiśniewskiego uhonorowano w Alei Gwiazd w rodzinnym Toruniu. Członek rady programowej Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”. Otrzymał tytuł „Ambasadora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika”.

Bestia. Studium zła, Magda Omilianowicz

Bestia. Studium zła, Magda Omilianowicz

Bestia. Studium zła Magdy Omilianowicz to historia Leszka Pękalskiego – zabójcy, który przyznał się do 67 makabrycznych morderstw. Finalnie skazano go za jedno. Jest największą tajemnicą powojennej kryminalistyki. Nikt nie wie, ile ofiar tak naprawdę ma na swoim koncie. Autorka była pierwszą dziennikarką, która przeprowadziła wywiad ze słynnym „wampirem z Bytowa”. Zapoznała się z 72 tomami akt, rozmawiała m.in. z jego bliskimi, z kobietą, która jako jedyna przeżyła atak „wampira”, z rodzinami ofiar, z prokuratorem, z psychologami. Specjaliści zgodnie twierdzą, że będzie zabijał dalej. Pękalski wychodzi na wolność w 2019 roku….

Michał Fajbusiewicz, autor programu Magazyn Kryminalny 997:
„Media nazwały go »wampirem z Bytowa«. W latach osiemdziesiątych tych ubiegłego wieku był najmroczniejszym zbrodniarzem w Polsce. Podejrzewany o kilkadziesiąt zabójstw stałby się największym seryjnym morderca w historii polskiej kryminalistyki. Niestety, fatalna praca śledczych zakończyła się ich kompromitacją w sądzie. Badałem tę sprawę przy okazji realizowania filmu dla TVP1. Wówczas też poznałem Magdę Omilianowicz, która nie mogąc pogodzić się z katastrofalną porażką wymiaru sprawiedliwości, zaczęła własne śledztwo. Na ten temat Magda napisała już książkę, ale ta przynosi dużo nowych informacji opartych na żmudnej wieloletniej pracy. Czytając Bestię, wkraczamy w mroczny świat zbrodniarza, który wkrótce może wyjść na wolność…”.

Magda Omilianowicz – reporterka, autorka artykułów o tematyce społecznej i podróżniczej. Jej teksty ukazały się m.in. w „Głosie Koszalińskim”, „Gazecie Wyborczej”, „Polityce”, „Przeglądzie”. Jest autorką jedenastu książek m.in. Kalejdoskop, Zakochani, Pod podszewką świata, Witajcie w raju, a także dwóch części wywiadów z niezwykłymi kobietami pt. Przekraczające granice. Jest laureatką konkursu III Regionalnego Kongresu Kobiet w kategorii media.

Twoja księgarnia

Reklama