Pages Navigation Menu

Olga Tokarczuk z Literacką Nagrodą Nobla!

To już fakt i ogromny sukces: Olga Tokarczuk otrzymała Literacką Nagrodę Nobla 2018 dokładnie 10 października 2019 roku tym samym dołączając do grona innych polskich literackich Noblistów: Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza czy Wisławy Szymborskiej.

O tej nagrodzie po cichu mówiło się już rok temu, kiedy to pisarka otrzymała nagrodę Bookera za powieść „Bieguni”. Wszyscy wówczas trzymali kciuki, żeby i ta najbardziej prestiżowa nagroda dla pisarza powędrowała do rąk pisarki. Tak się jednak wtedy nie stało, a twórczość Tokarczuk przez Akademię Szwedzką została doceniona dopiero rok później.

Powieści Tokarczuk charakteryzują się przede wszystkim poruszaną trudną tematyką, tematyką tabu, przez co pisarka nie jest ulubienicą obecnej partii rządzącej. Znajdziemy w nich bardzo dużo wątków fantastycznych i magicznych, co sprawia, że czytelnik szybko wnika w jej świat i ciężko mu się z niego potem wyrwać.

Olga Tokarczuk urodziła się w 1962 roku w Sulechowie (woj. Lubuskie). Swoje pierwsze opowiadania wydawała pod pseudonimem. Pierwszą powieścią wydaną od swoim prawdziwym imieniem i nazwiskiem była „Podróż ludzi Księgi”, następnie ukazała się powieść E.E. opowiadająca historię dziewczynki ze zdolnościami parapsychologicznymi. Duży sukces odniosła również jej powieść „Prawiek i inne czasy”, którą wiele szkół średnich wciąga na listę lektur szkolnych. Po ogłoszeniu sukcesu, Polka zakomunikowała, że pracuje nad kolejną książką, która z pewnością po raz kolejny zostanie doceniona przez czytelników i krytyków literackich. Jak sama autorka w jednym z wywiadów zaznaczyła – lubi zaskakiwać czytelnika, wyzwalać ogromne emocje także możemy spodziewać się kolejnej literackiej petardy.

Reklama