Pages Navigation Menu

Melissa Darwood poleca

Melissa Darwood poleca

Polskie książki, do których mam największy sentyment to powieści Marii Rodziewiczówny. Chociaż pozycje naszej rodzimej pisarki powstawały sto trzydzieści lat temu, to historie w nich przedstawione zawsze zapierają mi dech w piersi. Są niewymuszone, i nasycone emocjami. Moja ulubiona książka tej autorki to Między ustami a brzegiem pucharu.

Powieść opowiada o Pół-Polaku, pół-Niemicu – hrabim Wentzelu Croy-Dülmenie, który pod wpływem miłości do polskiej szlachcianki, Jadwigi, przechodzi diametralną przemianę. Z bawidamka, próżniaka i lekkoducha staje się patriotą, wiernym i oddanym jednej kobiecie. To, co zasługuje na uwagę w tej powieści, to pikantne i równocześnie zabawne słowne utarczki miedzy Wentzlem a Jadwigą. Przyciąganie jest odczuwalne i silne. Pomimo tego, że książka nie zawiera ani jednej sceny erotycznej, czyta się ją z przyśpieszonym biciem serca. Powieść ta przedstawia niezwykłą metamorfozę mężczyzny pod wpływem uczucia do kobiety. Zakończenie jest wzruszające i skłania do przemyśleń. Historia ta skradła moje serce do tego stopnia, że stała się dla mnrodziewiczowna-miedzy-ustami-a-brzegiem-pucharuie inspiracją przy tworzeniu relacji Anieli i Zoltana – bohaterów mojej książki Pryncypium.

 

Między ustami a brzegiem pucharu wiele jeszcze zdarzyć się może – M. Rodziewiczówna

 

Namawiam was gorąco do lektury książek Marii Rodziewiczówny, które możecie pobrać legalnie i za darmo na stronie: http://wolnelektury.pl/katalog/autor/maria-rodziewiczowna/. Znajdziecie tam również wiele innych, cennych powieści naszych rodzimych autorów. Czasami warto zrobić sobie przerwę od nowości i sięgnąć po klasyki, zwłaszcza jeśli chodzi o literaturę romantyczną, do której mam słabość – bo miłość jest ponadczasowa.

Reklama