Pages Navigation Menu

Fenomen Janusza Leona Wiśniewskiego

Fenomen Janusza Leona Wiśniewskiego

Sprzedaje około 300 tysięcy egzemplarzy każdej swojej nowej powieści. Na tle krajowego rynku wydawniczego jest to zjawisko szczególne. Jak sam przyznaje w wywiadach jego twórczość jest jak perfekcyjnie zaplanowana kampania reklamowa. Z ogromnym sukcesem wydawany jest poza granicami kraju. Do wielbicielek jego powieści należą Rosjanki i Ukrainki. Jego książka „S@motność w sieci” stała się jednym z największych polskich bestsellerów ostatnich lat. Janusz Leon Wiśniewski to obecnie jeden z najpopularniejszych polskich autorów.

Urodził się w Toruniu w 1954 roku. Na okładce jego największego bestselleru „Samotność w Sieci” przeczytamy: „Rybak dalekomorski, doktor informatyki i doktor habilitowany chemii (program komputerowy jego autorstwa stosuje większość najważniejszych światowych firm chemicznych), profesor Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku, naukowiec i pisarz”. Powieść o wirtualnej miłości przez trzy lata utrzymywała się na liście najlepiej sprzedających się książek. W sumie sprzedano 300 tysięcy egzemplarzy. Autor przyznaje, że od momentu jej wydania dostał na swoją skrzynkę ponad 20 tysięcy maili od czytelników. W Polsce zakupiło ją około dwustu pięćdziesięciu tysięcy ludzi, a wydawcy szacują, że przeczytało ją cztery, pięć razy więcej.

Janusz Leon Wiśniewski - Moje historie prawdziwe

Moje historie prawdziwe, Janusz Leon Wiśniewski

Wiśniewski zyskał niezwykłą popularność nie tylko w Polsce. Pierwszy nakład rosyjskiego tłumaczenia „S@motności w sieci” został wyczerpany, a wydawnictwo nie nadążało z dodrukami. Łączny nakład przekroczył milion egzemplarzy, zaś na spotkania autorskie pisarz musiał pojawiać się z ochroniarzami. Sukces we Wschodniej Europie sięga dużo dalej – biogram w rosyjskojęzycznej Wikipedii jest cztery razy dłuższy niż w polskiej. Pisarz oddzielne półki ze swoim nazwiskiem posiada w księgarniach w Moskwie i Petersburgu. Książki Wiśniewskiego cieszą się niezwykłą popularnością także na Białorusi, Litwie, Ukrainie, w Armenii, Rumunii, Bułgarii, a nawet w Wietnamie. Sukces „S@motności w sieci” pociągnął za sobą ogromną popularność. Każda z kolejnych książek Wiśniewskiego sprzedaje się w ogromnym nakładzie. „Miłość oraz inne dysonanse” – książka napisana z Iradą Wownenko kolejny raz podbiła dwa rynki księgarskie – polski i rosyjski.

Na czym polega fenomen prozy Janusza L. Wiśniewskiego? Autor mistrzowsko łączą w swoich opowieściach emocje, erotykę i naukę, za każdym razem daje się poznać jako niezrównany znawca ludzkich dusz – zarówno męskich, jak i żeńskich. W swoich powieściach ukazuje pragnienie miłości i kontaktu z drugim człowiekiem. Według jego wielbicielek rozumie kobiety jak nikt inny, a każda z nich czuje, jakby pisał właśnie o niej i dla niej.

Polscy czytelnicy mają teraz okazję zaopatrzyć się w kolekcjonerskie wydanie tekstów Janusza L. Wiśniewskiego. 19 marca do księgarń trafiły „Moje historie prawdziwe” – teksty pisarza z ostatniej dekady zebrane w jednym tomie. Kilkaset stron opowieści, najbardziej wzruszające historie, które od lat zachwycają czytelników.

Reklama