Pages Navigation Menu

Czytamy polskie… na święta!

Czytamy polskie… na święta!

Nie można już przeoczyć, że niedługo Święta Bożego Narodzenia – na ulicach mieni się od różnokolorowych światełek i starannie przygotowanych witryn sklepowych. Zaraz zapachnie goździkiem i piernikiem, a także świątecznym drzewkiem. Zanim jednak to wszystko, czeka nas moc przygotowań – postanowiliśmy nieco pomóc w corocznym urwaniu głowy, przedstawiając najciekawsze i najpopularniejsze w tym sezonie publikacje od polskich wydawców, bo – wiadomo – książka to wciąż najlepszy wybór na świąteczny prezent. Dla każdego coś wyjątkowego! Książki świąteczne, obyczajowe, sensacyjne, fantastyczne i coś dla miłośników literatury faktu oraz biografii. Prezentujemy najciekawsze pozycje wydane w 2016 roku. Z tymi książkami tegoroczne święta będą naprawdę wyjątkowe!

 1. Anioł do wynajęcia, Magdalena Kordel, Wyd. Znak
Anioł do wynajęcia, Magdalena Kordel

Anioł do wynajęcia, Magdalena Kordel

Warto pamiętać, że w święta zdarzają się niemałe kłopoty. W takie właśnie wpadła Michalina – została sama, bez pieniędzy i dachu nad głową. Kiedy wydaje się, że cały świat jest przeciwko niej i już gorzej być nie może – ktoś zaprasza ją na kubek herbaty z cynamonem. Dobry duch? Dawno zapomniany Anioł Stróż? W każdym razie ten drobny gest już wystarcza, by podarować jej w Święta Bożego Narodzenia to co najważniejsze: nadzieję. Anioł do wynajęcia to magiczna powieść, która otula jak ciepły koc, rozgrzewa jak filiżanka herbaty, a przede wszystkim przywraca wiarę i daje nadzieję.

 1. Księgarenka przy ulicy Wiśniowej, wielu autorów, Wyd. Filia

Poznajcie pana Alojzego, sympatycznego właściciela księgarenki przy ulicy

Księgarenka przy ulicy Wiśniowej

Księgarenka przy ulicy Wiśniowej

Wiśniowej, który po pół wieku prowadzenia swojego interesu postanawia odejść na emeryturę. Nie zamierza jednak zamknąć tego magicznego miejsca z dnia na dzień – dla stałych bywalców przygotował wyjątkowe prezenty. Dla każdego wybrał egzemplarz jednej ze swoich ukochanych książek. Roztrzepana Celestyna otrzyma Błękitny zamek Lucy Maud Montgomery, dla tajemniczej Alicji pan Alojzy wprost musiał przeznaczyć Alicję w Krainie Czarów. Ryszarda Kociołek dostanie, ku swojemu zdumieniu, Wielką księgę Kubusia Puchatka. Książki to przewodnicy dusz, a udowodnią to tacy wielcy autorzy jak Liliana Fabisińska, Agnieszka Krawczyk, Remigiusz Mróz czy Alek Rogoziński, którzy napisali dla Was te magiczne historie.

 1. Pracownia dobrych myśli, Magdalena Witkiewicz, Wyd. Filia
Pracownia dobrych myśli, Magdalena Witkiewicz

Pracownia dobrych myśli, Magdalena Witkiewicz

Potrzebujecie może się rozgrzać w te święta? W takim razie książka Magdaleny Witkiewicz Pracownia dobrych myśli to idealna propozycja dla Was – idealnie rozgrzewa, bo od środka. W małej, przytulnej pracowni krawieckiej można przymierzyć szczęście. Właśnie tutaj, po śmierci właścicielki Pelagii, jej wnuk, wraz z rodziną, postanawia otworzyć kwiaciarnię. Wokół tego miejsca zaczną zbierać się różni ludzie, różne problemy i różne nadzieje. Dzięki sile tkwiącej w rodzinie każdy z nich odnajdzie w sobie pierwiastek dobrej myśli. Książka Magdaleny Witkiewicz to powieść o przyjaźni, miłości i o dobrej energii, dzięki której da się załatać każdą dziurę, każdy smutek i naprawić każdy poplątany los.

 1. Behawiorysta, Remigiusz Mróz, Wyd. Filia

Jeśli już mowa o jednym z najbardziej znanych polskich autorów – Remigiuszu

Behawiorysta, Remigiusz Mróz

Behawiorysta, Remigiusz Mróz

Mrozie – czas przejść do nieco mocniejszych propozycji na te święta. Behawiorysta będzie idealnym prezentem dla miłośników trzymających w napięciu thrillerów. Gerard Edling, były prokurator i specjalista od kinezyki (czyli komunikacji niewerbalnej) zostaje wezwany na pomoc bezsilnej policji. Zamachowiec zajmuje przedszkole i grozi, że zabije swoich zakładników – nikt nie zna motywacji zbrodniarza, który nie przedstawia żadnych żądań. Sprawa wymyka się spod kontroli, kiedy transmisja na żywo ze szkoły pojawia się w internecie… Remigiusz Mróz ten świetnie skonstruowany thriller psychologiczny umieścił w swoich rodzinnych stronach – w Opolu.

 1. Dom czwarty, Katarzyna Puzyńska, Wyd. Prószyński Media
Dom czwarty, Katarzyna Puzyńska

Dom czwarty, Katarzyna Puzyńska

Nowa powieść kryminalna od polskiej królowej gatunku Katarzyny Puzyńskiej – często porównywanej do Camilli Läckberg, a nawet Agathy Christie. Siódmy tom sagi o policjantach z Lipowa opowiada o byłej komisarz Klementynie Kopp, która po wielu latach wraca w rodzinne strony, by rozwiązać sprawę pewnego morderstwa. W drodze znika jednak bez śladu. Mieszkańcy jednomyślnie zeznają, że kobieta nigdy nie dotarła do Złocin, jednak aspirant Daniel Podgórski podejrzewa, że było inaczej. Dlaczego wszyscy kłamią? Co tak naprawdę stało się w małej miejscowości i jaki ma to związek z okrutną egzekucją dokonaną w 1939 roku?

 1. Lampiony, Katarzyna Bonda, Wyd. Muza

Kolejna część z kryminalnej serii „Cztery żywioły Saszy Załuskiej” o utalentowanej

Lampiony, Katarzyna Bonda

Lampiony, Katarzyna Bonda

profilerce zrobiła wielką furorę w dniu swojej premiery. Trzecia część za swój motyw przewodni obiera sobie ogień, tak jak Pochłaniacz skupiał się na powietrzu, a Okularnik na żywiole ziemi. Akcja przenosi się do hipnotyzującej i tajemniczej Łodzi, w której główna bohaterka będzie musiała stawić czoła szalonemu podpalaczowi. Ta do szpiku kości łódzka powieść obfituje w awanturniczą, pełną akcji fabułę, skomplikowanych bohaterów i intrygującą zagadkę, a to wszystko okraszone świetnym poczuciem humoru autorki.

 1. Król, Szczepan Twardoch, Wyd. Literackie
Król, Szczepan Twardoch

Król, Szczepan Twardoch

Literacki knock-out – jedna z najbardziej oczekiwanych polskich premier tego roku. Warszawa, rok 1937. W zatłoczonej Sali Kina Miejskiego tryumfuje Jakub Szapira – bokserska gwiazda żydowskiego klubu Makabi Warszawa. Z oddali przygląda się mu młody Mojżesz Bernsztajn. Czterdzieści lat później, w Tel Awiwie, Mosze Inbar zasiada do maszyny do pisania, przypomina sobie tej wieczór z czasów przedwojennych, kiedy ujrzał na ringu zuchwałego boksera. Wtedy, jako siedemnastoletni chłopak, nie wiedział jeszcze, że Szapiro zabił jego ojca… Nowa książka Szczepana Twardocha to niezapomniana podróż w „chłopacki” świat Warszawy lat 30. wraz z nietuzinkowymi bohaterami i klimatem z prawdziwej gangsterskiej powieści noir.

 1. Konan Destylator, Andrzej Pilipiuk, Wyd. Fabryka Słów

Dajcie się wciągnąć w kolejną zwariowaną przygodę Jakuba Wędrowycza –

Konan Destylator, Andrzej Pilipiuk

Konan Destylator, Andrzej Pilipiuk

przerażającego ochlapusa, wiejskiego egzorcystę, bimbrownika i kłusownika, który w serii książek Andrzeja Pilipiuka poraża wyglądem, zapachem i kulturą osobistą. Jego życie kręci się wokół picia, produkcji samogonu, regularnych awanturach i bijatykach z przedstawicielami wrogiego rodu Baraków. Z jednej strony w postaci Jakuba Wędrowycza skupiają się wszystkie polskie wady, przywary i stereotypy, ale z drugiej strony – niech Was nie zwiedzie jego chamstwo, bo wszystkie wady doskonale potrafi wykorzystać w walce z przeciwnikiem. Rozważcie wyruszenie na przygodę z Jakubem, to jedna z najbardziej zapadających w pamięć postaci polskiej fantastyki! (zapewnia sam Jacek Dukaj).

 1. Najlepiej w życiu ma twój kot, Wisława Szymborska, Wyd. Znak
Najlepiej w życiu ma twój kot, Wisława Szymborska

Najlepiej w życiu ma twój kot, Wisława Szymborska

„Najlepiej w życiu ma Twój Kot, bo jest przy Tobie” – tak napisała z Zakopanego Wisława Szymborska do Kornela Filipowicza. Nie byli typową parą – spędzili ze sobą ponad dwadzieścia lat, ale nigdy razem nie zamieszkali. Mówiono o nich, że „nawet jeśli stali do siebie plecami, cały czas patrzyli sobie w oczy”. W chwilach rozłąki zawsze pisali do siebie listy. Zabawne, liryczne, miłosne. Czytelnik znajdzie w nich i intymne wyznania, i ceny cielęciny czy jajek, zarówno refleksje nad własnym warsztatem pisarskim, jak i nad twórczością kolegów. Poznajcie dotąd niepublikowane opowieści o rodzinie i przyjaciołach polskiej Noblistki. I tak jak poezja Szymborskiej, jej listy do Filipowicza są mistrzowsko napisane, pełne emocji – tęsknoty i czułości, to niezwykłe świadectwo wielkiej, wyjątkowej miłości.

 1. Pełnia życia, Agnieszka Maciąg, Wyd. Otwarte

Agnieszka Maciąg nie mogła marzyć o większym sukcesie. Została top modelką,

Pełnia życia, Agnieszka Maciąg

Pełnia życia, Agnieszka Maciąg

pracowała na całym świecie, podróżowała. Nagrała płytę, prowadziła programy telewizyjne, zagrała w filmie, była też dyrektorem kreatywnym i artystycznym znanych marek odzieżowych. Ponadto trafiła się jej fajna rodzinka, udany związek. Większość współczesnych kobiet nie mogłoby sobie wymarzyć lepszego życia. A jednak Agnieszka Maciąg nie czuła tego szczęścia, które powinna, jak mówi: „czułam wewnętrzny ból, który z biegiem czasu narastał. Zna go większość kobiet…”. Czekał ją niespodziewany zwrot akcji – w swojej książce Pełnia życia opisuje, jak odnalazła szczęście i pokochała siebie. Ma nadzieję, że jej historia zainspiruje wszystkie czytelniczki do zawalczenia o swoje dobre życie.

 1. Grunt pod nogami, Jan Kaczkowski, Wyd. WAM
Grunt pod nogami, Jan Kaczkowski

Grunt pod nogami, Jan Kaczkowski

Zbiór kazań księdza Jana Kaczkowskiego, którego pokochały miliony Polaków, wygłoszone zostały w całej Polsce i poza jej granicami. Skupiają w sobie tematy najbliższe mu tematy: wierność sumieniu, odwaga, wewnętrzna uczciwość, pokonywanie własnych słabości, budowanie bliskości i autentycznych relacji. Ksiądz Jan dzieli się tym, co dla niego najważniejsze – wiarą w drugiego człowieka. Książka Grunt pod nogami to nie tylko rady, jak żyć z Bogiem w dzisiejszych czasach, lecz także wyjątkowa okazja, by lepiej poznać księdza szanownego i podziwianego za wyrozumiałość dla słabości drugiego człowieka, wierność sobie, błyskotliwe poczucie humoru i determinację w walce ze śmiertelną chorobą. Wzruszająca i głęboko autentyczna będzie wyjątkowym i osobistym prezentem w te święta.

 1. Niebezpieczne kobiety, Patryk Vega, Wyd. Otwarte

Niedawno w kinach można było obejrzeć najnowszy film Patryka Vegi – Pitbull.

Niebezpieczne kobiety, Patryk Vega

Niebezpieczne kobiety, Patryk Vega

Niebezpieczne kobiety. Dla spragnionych więcej polecamy książkę pod tym samym tytułem autorstwa samego reżysera. Niebezpieczne kobiety to matki, żony, policjantki – poddane presji w wymarzonej pracy. W 2015 roku 40% nowo przyjętych do tej służby stanowiły kobiety, to często one prowadzą najtrudniejsze śledztwa, przy tym osiągając lepsze wyniki niż mężczyźni. Jednocześnie wieczorem spokojnie czytają bajki dzieciom, jedzą obiad z rodziną i kochają się z mężem. Patryk Vega jako pierwszy przedstawia świat policji widziany oczami funkcjonariuszek.

 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


− 7 = dwa

Reklama