Pages Navigation Menu

Czytam Polskie 2016 – książki non-fiction

Czytam Polskie 2016 – książki non-fiction

Z okazji Światowego Dnia Książki i zbliżających się Warszawskich Targów Książki prezentujemy zestawienie najciekawszych polskich książek non-fiction. Co warto nadrobić i na które tytuły zwrócić uwagę? W naszym zestawieniu nie zabraknie zbioru reportaży „Polska odwraca oczy” Justyny Kopińskiej czy nowego wydania „Narkotyków + niemytych dusz” Witkacego. Polecamy nie tylko rozrywkowe książki jak „Bodo wśród gwiazd”, lecz także tytuły, które podejmują niełatwe tematy: „Górę Tajget” Anny Dziewit-Meller  czy „Zakonnice odchodzą po cichu” Marty Abramowicz.

Polska odwraca oczy - Justyna Kopińska

Polska odwraca oczy – Justyna Kopińska

Polska odwraca oczy, Justyna Kopińska, wyd. Świat Książki

Justyna Kopińska, dziennikarka „Gazety Wyborczej” i „Dużego Formatu”, została uhonorowana European Press Prize – nagrodą nazywaną europejskim Pulitzerem. Wyróżnienie zdobyła za reportaż „Oddział chorych ze strachu” opowiadający o pacjentach szpitala psychiatrycznego w Starogardzie Gdańskim, którzy przez lata byli dręczeni przez byłą ordynator. W zbiorze reportaży „Polska odwraca oczy” przeczytamy o najbardziej bulwersujących sprawach z zakresu sądownictwa i polskiego systemu sprawiedliwości. Lektura szokująca i niezwykle sugestywna. Dziennikarstwo śledcze na najwyższym poziomie.

Zawsze nie ma nigdy, Jerzy Pilch, Wydawnictwo Literackie

zawsze nie ma nigdy

Zawsze nie ma nigdy – Jerzy Pilch

Pierwszy wywiad rzeka z Jerzym Pilchem. Przeczytamy tam więcej o typowych pilchowskich tematach, tym razem z nieco bardziej prywatnej perspektywy. To nie tylko świetna lektura, obowiązkowa dla fanów Pilchowej frazy, ale też prawdziwy album. Książka zawiera kilkadziesiąt nigdy wcześniej niepublikowanych fotografii – z czasów studenckich, okresu krakowskiego, warszawskiego i oczywiście z dzieciństwa.

nic zwyczajnego

Nic zwyczajnego- Michał Rusinek

Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej, Michał Rusinek, wyd. Znak

Niedawno poznaliśmy nominowanych do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, od stycznia mamy okazję przeczytać książkę przygotowaną przez byłego sekretarza noblistki – Michała Rusinka. W tej książce spotykamy Wisławę Szymborską, której do tej pory nie znaliśmy. To portret osoby nieprzeciętnej, damy o niezwykłym poczuciu humoru, a zarazem umiejętności mówienia o sprawach najistotniejszych. Portret, który pozwala zbliżyć się do niej i istoty jej poezji. Ekscentryczna starsza pani. Rozchichotana, czasami frywolna, lubiąca językowe zabawy i „practical jokes”. Kim była? Tego dowiemy się z pierwszej ręki od Pierwszego Sekretarza Poetki.

Narkotyki + niemyte dusze, Stanisław Ignacy Witkiewicz, PIW

Nowe wydanie „Narkotyków i niemytych dusz” Stanisława Ignacego Witkiewicza przykuwa uwagę szatą graficzną. Oprawa stylizowana jest na pierwsze wydanie z 1932 roku. Nie trzeba podkreślać, że to wydanie kultowe – znajdziemy w nim zbiór tekstów, a dokładniej dwa odrębne utwory Witkacego o charakterze publicystycznym. W części pierwszej przeczytamy o „nikotynie, alkoholu, kokainie” i innych używkach. W drugiej – o polskim społeczeństwie, które wyląduje na witkacowskiej psychoanalitycznej kozetce.

Bodo wśród gwiazd, Anna Mieszkowska

Bodo wśród gwiazd, Anna Mieszkowska

Bodo wśród gwiazd, Anna Mieszkowska, wyd. Marginesy

Eugeniusz Bodo powrócił  po latach na gwiazdorski firmament. Był wzorem przedwojennej elegancji, szarmanckiego dżentelmena. W 1928 roku ogłoszono go „królem mody”, w 1933 od czytelników tygodnika „Kino” otrzymał tytuł „króla polskiego ekranu”. Dzisiaj oglądamy o Bodo nie tylko serial, lecz także czytamy interesujące książki opisujące międzywojennych artystów i kabareciarzy. „Bodo wśród gwiazd” to pięknie wydana książka, która opowiada o najbardziej znanych postaci piosenki, tańca i filmu tamtych czasów.

Góra Tajget, Anna Dziewit-Meller

Góra Tajget, Anna Dziewit-Meller

Góra Tajget, Anna Dziewit-Meller, wyd. Wielka Litera

Temat wojny i nazistowskich eksperymentów na ludziach w literackiej odsłonie. Anna Dziewit-Meller podjęła niezwykle trudny temat eksterminacji chorych psychicznie. W „Górze Tajget” przeczytamy o programie T4 realizowanym w III Rzeszy w latach 1939-1944, który polegał na „eliminacji życia niewartego życia”. Reporterski research łączy się tutaj z powieściową formą, a współczesne historie z historycznym tłem.

 

Dobrze się myśli literaturą, Ryszard Koziołek, wyd. Czarne

Ryszard Koziołek opowiada o polskiej literaturze tak zachęcająco, że z chęcią sięgniemy nawet po powieści zapomnianego Kraszewskiego. Bohaterami esejów Koziołka są najważniejsi polscy pisarze, nie zabrakło Prusa i Sienkiewicza, ze współczesnych – Springera, Stasiuka, Pilcha czy Karpowicza. Michał Paweł Markowski rekomenduje, że „nikt nie czyta dziś w Polsce literatury tak wnikliwie i tak namiętnie jak Ryszard Koziołek”. Zdecydowanie.

Zakonnice odchodzą po cichu - Marta Abramowicz

Zakonnice odchodzą po cichu – Marta Abramowicz

Zakonnice odchodzą po cichu, Marta Abramowicz, Wydawnictwo Krytyki Politycznej

„Zakonnice odchodzą po cichu” to intrygujący tytuł na zbiór reportaży. Marta Abramowicz podejmuje temat zakonnic, które odeszły z klasztoru. Dlaczego zwykle znikają bez śladu? Temat trudny i właściwie niezbadany – autorka dociera zaledwie do dwudziestu byłych zakonnic. To dużo czy mało? Ciekawa publikacja reportersko-socjologiczna.

Reklama