Pages Navigation Menu

6 powodów, dla których warto czytać polskie książki

6 powodów, dla których warto czytać polskie książki

To nieprawda, że polskie książki są gorsze od zagranicznych. W każdym kraju są lepsi i gorsi pisarze, a reguła jest taka, że przekłada się na inne języki najlepszych, najciekawszych czy najpopularniejszych. Ale to nie znaczy, że w Polsce nie ma dobrych autorów. Są. I warto ich czytać. Dlaczego? Poniżej przedstawiamy 6 powodów.

 

 

1. Czytanie polskiej literatury jest szansą na obcowanie z językiem polskim w jego najpiękniejszym wydaniu. Przekłady mogą być bardzo słabe, mogą być też dobre, a nawet lepsze od oryginału, ale mało który jest w stanie dorównać powieści napisanej przez polskiego autora, który za się na rzeczy.

 

2. Czytając polską literaturę, doceniamy rodzimych autorów. Mało tego, mamy szansę wejść z nimi w interakcję, co jest o wiele trudniejsze, gdy czytamy książki amerykańskich, hiszpańskich czy rosyjskich twórców. W tym wypadku nie ma żadnej bariery językowej, jeśli tylko chcemy, możemy spotkać się z ulubionym autorem na spotkaniu autorskim, konwencie czy innej książkowej imprezie. Możemy nawet napisać do niego na facebooku – szansa, że odpowie, jest o wiele większa, niż że zrobi to autor zagraniczny.

 

3. Zagraniczni autorzy nie podejmują problemów naszego, polskiego społeczeństwa. Nie mieszkają w Polsce, więc nie mogą. A nie ma się co oszukiwać, polskie realia są inne niż amerykańskie czy japońskie. Nasza kultura ma własną specyfikę i niektóre problemy są charakterystyczne tylko dla niej. Nie przeczytamy o nich w książkach zagranicznych.

 

4. Polscy autorzy podejmują się beletryzacji historii Polski. Jeśli lubimy dowiadywać się czegoś o historii swojego kraju, a czytanie podręczników nas nudzi, książki beletryzujące tę historię, będą dla na idealne. Z tym że nawet jeśli trafi się jakiś zagraniczny autor, który taką książkę napisze, szanse, że zrobi to lepiej niż Polak, są niewielkie.

 

5. Polscy autorzy piszą świetne książki właściwie w każdym gatunku! Dobre kryminały? Są! Porywające powieści obyczajowe? Są! Błyskotliwe reportaże? Są! Świetna fantastyka? Jest! Mądre i zabawne powieści dla dzieci i młodzieży? Są! Wymieńcie jakikolwiek gatunek, a znajdzie się godna uwagi polska książka, która się w niego wpisuje.

 

6. Polska literatura jest dobra! Dowody? Książka Olgi Tokarczuk została niedawno wyróżniona międzynarodową nagrodą – The Man Booker International Prize. Nie mówiąc już o polskich autorach, którzy dostali Nobla w dziedzinie literatury. Polska literatura jest doceniania na całym świecie, nie bądźmy więc jak bohaterowie porzekadła „cudze chwalicie, swego nie znacie” i również ją doceńmy.

 

Coś byście dorzucili do listy tych powodów? 🙂

Tagi

Reklama