Pages Navigation Menu

5 najgorętszych polskich premier tego lata

5 najgorętszych polskich premier tego lata

Właśnie minęła połowa sierpnia. W związku z tym mamy dla Was dwie wiadomości: dobrą i złą. Z jednej strony lato niestety powoli się kończy, z drugiej strony zaś – jeszcze przez dwa tygodnie będziemy mogli nadgonić wakacyjne lektury! W związku z tym prezentujemy pięć najgorętszych polskich premier tego lata – książki różnych gatunków, na które czekaliśmy i które do dziś wzbudzają wiele emocji, również kontrowersji, i zainteresowania wśród czytelników.

Prokurator, Paulina Świst

Na początku czerwca ukazał się odważny debiut prawniczki, której prawdziwego nazwiska prawdopodobnie nigdy nie poznamy. Prokurator to brawurowe połączenie kryminału i erotyki zaaranżowane w środowisku palestry. Siłą tej powieści – oprócz mocnego języka i dynamicznej akcji – jest autentyzm w przedstawieniu świata współczesnego wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

Fortuna przestała sprzyjać Kindze Błońskiej – trzydziestoletniej, atrakcyjnej prawniczce. Nie dość, że przyłapała męża na zdradzie, to jeszcze musiała podjąć się trudnej sprawy groźnego bandyty o pseudonimie „Szary”. Nie koniec jednak na tym, bo „Szary” jest jej przyrodnim bratem… Kinga postanawia ten pech odreagować na dyskotece i po raz pierwszy w życiu zachować się nieodpowiedzialnie – wraca do domu z nieznajomym Łukaszem. Niestety uniesienia tej nocy nie pozostaną za drzwiami sypialni, bo okazuje się, że Łukasz jest prokuratorem w sprawie „Szarego”.

Inwazja, Wojtek Miłoszewski

Gatunek political fiction bije rekordy popularności dzięki serialowi House of Cards. Na polskim rynku wydawniczym niedawno pojawiła się interesująca propozycja książkowa z tego gatunku łącząca w sobie elementy fantastyki i sensacji – Inwazja Wojtka Miłoszewskiego. W książce znajdziecie historię trojga bohaterów: Romana, byłego wojskowego, Danuty uzależnionej od ojca tyrana oraz Michała – bezrobotnego historyka próbującego utrzymać rodzinę. Ich losy połączy wojna, która nagle ogarnęła nasz kraj.

Jak doszło do inwazji? Dlaczego Putin zaatakował Polskę? Gdzie są nasi sojusznicy? Miłoszewski w swojej książce udziela odpowiedzi na te pytania w stylu, który czasem niepokoi, czasem śmieszy, ale także zachęca do myślenia.

Płomienna korona, Elżbieta Cherezińska

Trzeci i ostatni tom trylogii Odrodzone Królestwo. Elżbieta Cherezińska po raz ostatni wraca do znanych nam bohaterów – Władysława Łokietka, jego żony Jadwigi, arcybiskupa Świnki i jego następców, Muskaty i Rikissy. Kobiety Starej Krwi i Starcy Siwobrodzi wplątują się w wojnę, losy renegata templariuszy zaś, Kunona, niebezpiecznie splatają się z losem Królestwa. Płatni zabójcy, Guntersberg, Hunia i karzeł Grunhagen, nie próżnują.

Jak mówi autorka, swoimi książkami chce oddać szacunek historii i ludziom, którzy ją tworzyli. Przywraca przeszłość współczesnemu pokoleniu poprzez losy bohaterów. W świetnym stylu przedstawia również skomplikowany proces konstruowania młodej polskiej państwowości.

Czarna Madonna, Remigiusz Mróz

Jeden z najlepiej znanych polskich autorów kryminałów – Remigiusz Mróz – tym razem próbuje swoich sił w gatunku powieści grozy, a dokładnie horroru religijnego. Filipa, głównego bohatera Czarnej Madonny, zastajemy, kiedy dowiaduje się, że samolot z jego narzeczoną na pokładzie zniknął z radarów. Nic nie wskazuje na zamach, straż przybrzeżna nie odnajduje wraku, a do kontroli lotów co jakiś czas dochodzi sygnał z transpondera. Sprawa zaczyna być coraz bardziej tajemnicza, gdy okazuje się, że zaginiony boeing nie jest jedynym, a z całą sprawą związany jest obraz Matki Bożej, nazwany Czarną Madonną.

Doprawdy – niewiedza czasami rzeczywiście jest błogosławieństwem.

Lem. Życie nie z tej ziemi, Wojciech Orliński

Pierwsza pełna biografia Stanisława Lema w Polsce. Autor – Wojciech Orliński – korzystał z niepublikowanych do tej pory źródeł, by odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących życia pisarza. Jak Lem przeżył Holokaust? Czy kiedykolwiek uwierzył w komunizm? Oprócz tego autor biografii porusza także tematy bardziej prywatne i związane z życiem pisarskim Lema.  Dlaczego w 1945 roku porzucił intratną karierę spawacza? Jak się nauczył czytać po angielsku? Co sobie kupił za honorarium z Obłoku Magellana? O co chodziło w Solaris i dlaczego Andrzej Wajda w końcu jednak nie nakręcił ekranizacji?

Jeśli jesteście fanami fantastyki, ta książka będzie dla Was idealna – Orliński wyjaśnia w niej duże i małe, poważne i zabawne tajemnice z życia pisarza.

Jakie polskie książki przeczytaliście w te wakacje? Co jeszcze czeka na dokończenie, a co na swoją kolej?

1 komentarz

  1. Czytałam „Prokuratora”, bardzo mi się podobał, teraz nie mogę doczekać się „Komisarza” 😀

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


4 + = trzynaście

Reklama