Pages Navigation Menu

5 najgorętszych polskich premier tego lata

5 najgorętszych polskich premier tego lata

Właśnie minęła połowa sierpnia. W związku z tym mamy dla Was dwie wiadomości: dobrą i złą. Z jednej strony lato niestety powoli się kończy, z drugiej strony zaś – jeszcze przez dwa tygodnie będziemy mogli nadgonić wakacyjne lektury! W związku z tym prezentujemy pięć najgorętszych polskich premier tego lata – książki różnych gatunków, na które czekaliśmy i które do dziś wzbudzają wiele emocji, również kontrowersji, i zainteresowania wśród czytelników.

Prokurator, Paulina Świst

Prokurator, Paulina Świst

Prokurator, Paulina Świst

Na początku czerwca ukazał się odważny debiut prawniczki, której prawdziwego nazwiska prawdopodobnie nigdy nie poznamy. Prokurator to brawurowe połączenie kryminału i erotyki zaaranżowane w środowisku palestry. Siłą tej powieści – oprócz mocnego języka i dynamicznej akcji – jest autentyzm w przedstawieniu świata współczesnego wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

Fortuna przestała sprzyjać Kindze Błońskiej – trzydziestoletniej, atrakcyjnej prawniczce. Nie dość, że przyłapała męża na zdradzie, to jeszcze musiała podjąć się trudnej sprawy groźnego bandyty o pseudonimie „Szary”. Nie koniec jednak na tym, bo „Szary” jest jej przyrodnim bratem… Kinga postanawia ten pech odreagować na dyskotece i po raz pierwszy w życiu zachować się nieodpowiedzialnie – wraca do domu z nieznajomym Łukaszem. Niestety uniesienia tej nocy nie pozostaną za drzwiami sypialni, bo okazuje się, że Łukasz jest prokuratorem w sprawie „Szarego”.

Inwazja, Wojtek Miłoszewski

Inwazja, Wojtek Miłoszewski

Inwazja, Wojtek Miłoszewski

Gatunek political fiction bije rekordy popularności dzięki serialowi House of Cards. Na polskim rynku wydawniczym niedawno pojawiła się interesująca propozycja książkowa z tego gatunku łącząca w sobie elementy fantastyki i sensacji – Inwazja Wojtka Miłoszewskiego. W książce znajdziecie historię trojga bohaterów: Romana, byłego wojskowego, Danuty uzależnionej od ojca tyrana oraz Michała – bezrobotnego historyka próbującego utrzymać rodzinę. Ich losy połączy wojna, która nagle ogarnęła nasz kraj.

Jak doszło do inwazji? Dlaczego Putin zaatakował Polskę? Gdzie są nasi sojusznicy? Miłoszewski w swojej książce udziela odpowiedzi na te pytania w stylu, który czasem niepokoi, czasem śmieszy, ale także zachęca do myślenia.

Płomienna korona, Elżbieta Cherezińska

Płomienna korona, Elżbieta Cherezińska

Płomienna korona, Elżbieta Cherezińska

Trzeci i ostatni tom trylogii Odrodzone Królestwo. Elżbieta Cherezińska po raz ostatni wraca do znanych nam bohaterów – Władysława Łokietka, jego żony Jadwigi, arcybiskupa Świnki i jego następców, Muskaty i Rikissy. Kobiety Starej Krwi i Starcy Siwobrodzi wplątują się w wojnę, losy renegata templariuszy zaś, Kunona, niebezpiecznie splatają się z losem Królestwa. Płatni zabójcy, Guntersberg, Hunia i karzeł Grunhagen, nie próżnują.

Jak mówi autorka, swoimi książkami chce oddać szacunek historii i ludziom, którzy ją tworzyli. Przywraca przeszłość współczesnemu pokoleniu poprzez losy bohaterów. W świetnym stylu przedstawia również skomplikowany proces konstruowania młodej polskiej państwowości.

Czarna Madonna, Remigiusz Mróz

Czarna Madonna - Remigiusz Mróz

Czarna Madonna – Remigiusz Mróz

Jeden z najlepiej znanych polskich autorów kryminałów – Remigiusz Mróz – tym razem próbuje swoich sił w gatunku powieści grozy, a dokładnie horroru religijnego. Filipa, głównego bohatera Czarnej Madonny, zastajemy, kiedy dowiaduje się, że samolot z jego narzeczoną na pokładzie zniknął z radarów. Nic nie wskazuje na zamach, straż przybrzeżna nie odnajduje wraku, a do kontroli lotów co jakiś czas dochodzi sygnał z transpondera. Sprawa zaczyna być coraz bardziej tajemnicza, gdy okazuje się, że zaginiony boeing nie jest jedynym, a z całą sprawą związany jest obraz Matki Bożej, nazwany Czarną Madonną.

Doprawdy – niewiedza czasami rzeczywiście jest błogosławieństwem.

Lem. Życie nie z tej ziemi, Wojciech Orliński

Lem. Życie nie z tej ziemi, Wojciech Orliński

Lem. Życie nie z tej ziemi, Wojciech Orliński

Pierwsza pełna biografia Stanisława Lema w Polsce. Autor – Wojciech Orliński – korzystał z niepublikowanych do tej pory źródeł, by odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących życia pisarza. Jak Lem przeżył Holokaust? Czy kiedykolwiek uwierzył w komunizm? Oprócz tego autor biografii porusza także tematy bardziej prywatne i związane z życiem pisarskim Lema.  Dlaczego w 1945 roku porzucił intratną karierę spawacza? Jak się nauczył czytać po angielsku? Co sobie kupił za honorarium z Obłoku Magellana? O co chodziło w Solaris i dlaczego Andrzej Wajda w końcu jednak nie nakręcił ekranizacji?

Jeśli jesteście fanami fantastyki, ta książka będzie dla Was idealna – Orliński wyjaśnia w niej duże i małe, poważne i zabawne tajemnice z życia pisarza.

Jakie polskie książki przeczytaliście w te wakacje? Co jeszcze czeka na dokończenie, a co na swoją kolej?

Reklama